Slovenski državni vrh je bil v veliki zadregi, ali kljub vsesplošnim slovenskim simpatijam do katalonskega osamosvajanja sprejeti legitimno izvoljenega predsednika katalonske vlade. Še dober teden dni pred obiskom, ki ga lahko primerjamo z rednimi sprejemi koroških deželnih glavarjev ali predsednikov Furlanije - Julijske krajine na najvišji ravni v Sloveniji, je kazalo, da visokega katalonskega gosta ne bo sprejel nobeden od najvišjih predstavnikov slovenske države. Sprva je bilo predvideno srečanje Quima Torre le z Matjažem Nemcem, predsednikom parlamentarnega odbora za zunanjo politiko.
Pahor in Židan na katalonskem bregu kot Kučan in Vajgl, Šarec sam na španskem
Kučan in Vajgl odklenila vrata do Pahorja in Židana
V kabinetu predsednika vlade Marjana Šarca so nam tedaj pojasnili, da se predsednik vlade ne bo srečal s predsednikom Katalonije zaradi drugih vnaprej dogovorjenih obveznosti. Tudi predsednik republike Borut Pahor sprva katalonskega predsednika ni nameraval sprejeti, a kot je znano, je naposled popustil prošnjam organizatorjev obiska, bivšega slovenskega predsednika Milana Kučana, zagovornika katalonske osamosvojitve in evropskega poslanca Iva Vajgla (Desus), sicer vodje Platforme za dialog EU-Katalonija. Še preden je Pahor spremenil mnenje, so nam iz urada predsednika republike pojasnili, da predsednik republike Pahor predstavnikov regionalnih oblasti iz drugih držav, ki se neuradno ali zasebno mudijo v Sloveniji, običajno ne sprejema, pač pa jih sprejmejo njegovi svetovalci, če je za to izraženo obojestransko zanimanje.
Kučanove in Vajglove prošnje pa so na plodna tla naletele tudi pri predsedniku državnega zbora Dejanu Židanu. Še dober teden dni pred obiskom Torre so nam iz službe za odnose z javnostmi državnega zbora sporočili, da Židan ne bo sprejel predsednika Katalonije.
Kot je znano, sta naposled pod lobističnimi pritiski in deloma tudi pritiski javnosti, ki je v pretežni meri naklonjena katalonskemu osamosvajanju, tako Pahor kot Židan na neformalnem pogovoru sprejela Torro. Ko se je že zdelo, da je obisk katalonskega predsednika v javnosti pozabljen, pa se je očitno pod pritiski Madrida s kritiko Pahorjevega ravnanja oglasil predsednik vlade Marjan Šarec, ki je skupaj s koalicijskimi partnerji v koalicijsko pogodbo zapisal, da bo Slovenija pod njegovo taktirko vodila (navzven) usklajeno zunanjo politiko. "Obžalujem, da naša zunanja politika spet ni bila enotna kljub dogovoru, da bo naše ravnanje enotno," je iz Bruslja Pahorju sporočil Šarec, ki je o katalonskem vprašanju ob robu vrha EU v Bruslju govoril s španskim kolegom Pedrom Sanchezom. "Čudijo me ravnanja nekaterih, ki imajo veliko daljšo kilometrino v zunanji politiki, kot jo imam sam. Vsaj tako sem pred časom poslušal," je še dejal Šarec, ki je glede na dolgo zunanjepolitično kilometrino predsednika republike pričakoval drugačno reakcijo - torej, da ne bo sprejel Torre. Neuradno smo izvedeli, da med uradom predsednika in kabinetom predsednika vlade usklajevanja na temo sprejema Torre ni bilo.
Za odziv na Šarčeve kritike smo prosili urad predsednika republike. Sporočili so nam le, da "v želji po dobrih odnosih s predsednikom vlade predsednik republike javno o tem ne bo razpravljal".
Šarec "pozabil" kritizirati Židana
Ob Šarčevi kritiki Pahorja pa v oči bode dejstvo, da se Šarec, ki se je odločil, da vprašanje obiska Torre notranjepolitično problematizira, ni odločil okrcati tudi koalicijskega partnerja, predsednika SD Židana, ki je kot predsednik državnega zbora prav tako sprejel Torro. Namesto tega je Šarec dobil jasno, a v diplomatskem jeziku precej blago izraženo kritiko novopečenega člana SD Milana Brgleza, sicer profesorja mednarodnih odnosov.
Brglez je Šarca spomnil na soglasno sprejeti sklep OZP, da Slovenija podpira univerzalno pravico narodov do samoodločbe, ki mora biti izražena v skladu z veljavnimi pravili in načeli mednarodnega prava. Brglez je izrazil, da poenotena zunanja politika zna, upa in zmore diplomatsko in politično zagovarjati takšno stališče v odnosu do vseh legitimno izvoljenih instanc španske oblasti. Šarec je namreč v Bruslju španskemu kolegu zatrjeval, da je Španija suverena in demokratična država, katalonsko vprašanje pa da je notranja zadeva Španije. Na temo zapletov okoli sprejema Torre se bo veleposlanik Španije Jose Luis de la Pena Vela v četrtek srečal z generalnim direktorjem direktorata za zadeve EU na zunanjem ministrstvu Davidom Brozino. Zunanji minister Miro Cerar pa se je v času obiska Katalonca morebitni zagati izognil zaradi delovnih obveznosti v tujini.