Dijaki četrtih letnikov srednjih šol 5. maja ne bodo pisali maturitetnega eseja. Za zdaj so ga na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport prestavili na prvi možni termin, ki je 30. maja, celoten izobraževalni proces pa se bo za maturante zaključil 22. maja. "Enotno mnenje in ocena stroke, tudi odziv, ki smo ga v tem tednu dobili tudi od Dijaške organizacije Slovenije, je, da želijo, da matura je. Matura mora biti," te dni ponavlja šolska ministrica dr. Simona Kustec. Vsi scenariji gredo v smer, da maturo izvedejo, poudarja. Časovnica izvedbe mature pa bo odvisna od razmer.
Da bi zaključili z občutkom, da nekaj znajo
"Če bomo maturo lahko izpeljali v pomladanskem in jesenskem roku, to ne bi smelo imeti nikakršnega vpliva na vpis na fakultete. Če bomo morali vse skupaj prenesti na jesenski rok, se bodo vpisi morali malo prestaviti, vendar imamo tudi za to pripravljene scenarije," je še pojasnila ministrica in dodala, da bodo vse rešitve "življenjske".
Mature se ne bi smeli bati
"Matura bo stekla, če bomo pravi čas nazaj v šolah. Če bomo v začetku maja, jo je možno izvesti s koncem meseca, če ne, pa jo bomo morali premikati. Dijaki pred samim izpitom vseeno potrebujejo pomoč, pregled, intelektualno segrevanje. Mesec dni pred izpitom morajo priti v šolo, brez obdobja priprav v živo bo maturo težko izpeljati," razmišlja dolgoletni ravnatelj II. gimnazije v Mariboru Ivan Lorenčič. Jasno je, da obstajajo razlike tako med šolami kot tudi med profesorji, dodaja. Če mature ne bo mogoče izpeljati v obstoječih rokih in bi potekala denimo šele konec avgusta, bo treba imeti v mislih, da bodo tudi takrat morali dijaki pred tem nekaj dni preživeti v šoli na pripravah, zato si vsi želijo, da bi z maturo opravili v čim bolj nespremenjenih okvirih.
Dijaki bi zmanjšali obseg snovi
V Dijaški organizaciji Slovenije so te dni pripravili odprto pismo s predlogi ukrepov, kako izvesti letošnjo maturo. V preteklem tednu so izvedli anketo, ki jo je rešilo nekaj več kot 13.000 srednješolcev, kar predstavlja nekoliko manj kot 20 odstotkov vseh dijakov, vpisanih v srednješolske izobraževalne programe v Sloveniji.
"Letošnji maturanti so zaradi pouka na daljavo in sprememb, ki jih je ta prinesel, prikrajšani za pomembne ure, namenjene pripravam na maturo. V anketi je 69 odstotkov maturantov izrazilo nestrinjanje z izvajanjem izpitov po predvidenem koledarju splošne in poklicne mature. Zaradi količine trenutno predelane snovi, ki ne zajema vsega potrebnega znanja, več kot 70 odstotkov anketirancev predlaga, naj se matura izvede v zmanjšanem obsegu snovi. Dijaki prav tako ne izključujejo možnosti, da bi bila matura v tekočem šolskem letu ukinjena in bi namesto nje uvedli izvajanje sprejemnih izpitov na fakultetah, čeprav je to možnost navedlo le 15 odstotkov anketiranih maturantov," pravijo v dijaški organizaciji.
Dijaki zato predlagajo, da Državni izpitni center (RIC) v sodelovanju z ministrstvom pripravi usmeritve za maturante, ki bodo zajemale teme, na katerih bo znotraj določenega predmeta na maturi večji poudarek. Koledar izvajanja mature naj država objavi v čim krajšem času, pri tem pa upošteva, da bo zagotovljena zdravstvena varnost za vse udeležene, prav tako pa, da morajo biti za vse maturante zagotovljeni isti pogoji pridobivanja kakovostnih priprav na maturo, ki nadomeščajo fizične priprave. Maturantom bi morala biti zagotovljena vsa potrebna gradiva, ki bi jih drugače pridobili iz knjižnic, tudi v elektronski obliki, so med drugim izpostavili. "Če ti pogoji ne morejo biti zagotovljeni, bo treba razmisliti o prestavitvi maturitetnih izpitnih rokov," še pravijo dijaki.