"Med počitnicami utrdite vezi z otrokom"

Maja Furman Maja Furman
14.07.2020 06:00

"Za dobro vzgojo potrebujete zdravo pamet in ne dovoljenja znanosti," pravi specialni pedagog Marko Juhant, ki bo gost Večera v živo 20. avgusta v Mariboru

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marko Juhant (sredi fotografije): "Starši zahtevajo, nadzirajo, pomagajo oblikovati delovne navade. Za šolo dela otrok, ne starši. Domača naloga je enako obvezna kot vsakodnevno umivanje zob."
Andrej Petelinšek

V svoji dolgoletni pedagoški karieri je podpisal več priročnikov o vzgoji, ki se odlikujejo po jasnosti in konkretnosti vzgojnih nasvetov. Izvaja delavnice o vzgoji za otroke, učitelje, starše in vzgojitelje. "Za dobro vzgojo potrebujete zdravo pamet in ne dovoljenja znanosti," pravi specialni pedagog Marko Juhant, ki bo gost Večera v živo 20. avgusta v Mariboru.
Ali naj otroci med počitnicami delajo za šolo? Nekateri učitelji namreč svetujejo, naj zadnjih 14 dni počitnic vadijo poštevanko, utrjujejo črke in podobno.
"Ne. Počitnice so počitnice od šolskega dela. A to niso tedni lenarjenja in interneta. Otroci naj pomagajo pri kuhi, urejanju, vzdrževanju, obnavljanju, beljenju, delu na vrtu, na polju, tudi v domači proizvodnji ... Kljub evropskim neumnostim, da otrok ne sme delati. Kje naj pa nabere izkušnje, kako naj ve, kaj bi rad v življenju počel in v čem je dober? Tako, da gleda youtube? Otrok naj se ukvarja s šolskimi zadevami, če ima veselje sam, in ne starša. Bere naj tisto, kar rad bere. Na starših je, da nastavijo na mizo vsebine, ki se jim otroci ne morejo upreti."
Ali je prav, da prvošolčka pripravimo na šolo? In kako?
"Zanesljivo ne tako, da ga učimo pisati in brati, še posebej ne tik pred šolo, saj jo lahko otrok zasovraži, še preden se začne. Za otroka je dovolj, da si pred vstopom v šolo zna obrisati nos, ritko, dvigniti roko, da zna vprašati, si obuti in zavezati čevlje, se obleči, jesti s priborom in da je sposoben počakati eno minuto, ne da bi se prerival, skregal ali stepel. Pomembno je, da je otrok zaustavljiv na besedo. Te veščine popolnima zadostujejo."
Omenili ste že veščine branja in pisanja ter računanja pred vstopom v prvi razred. Je torej sploh smiselno otroka spodbujati k njim ali to delo raje prepustimo učiteljem?
"Učitelji so strokovnjaki za to. Važno je, da ima otrok rad knjigo. Kar se računanja tiče, ne učite po svoje, novi pristopi so lahko zelo drugačni od vašega, kar lahko otroka zmede. Lahko pa pomagate otroku pri oblikovanju številčne predstave, da bo na primer vedel, da je 20 koruznih zrn zelo malo, 20 litrov mleka pa zelo veliko."

Marko Juhant (sredi fotografije): "Starši zahtevajo, nadzirajo, pomagajo oblikovati delovne navade. Za šolo dela otrok, ne starši. Domača naloga je enako obvezna kot vsakodnevno umivanje zob."
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta