Kaj je za obvladovanje situacije koronavirusa ključno ta hip? "Ljudje še vedno ne upoštevajo pravil, ki se marsikomu zdijo preprosta, ampak so očitno še vedno nenavadna. Torej higiena in socialna distanca. Gre za osamitev v dobro celotne družbe in tudi nas samih, kar pa še vedno šepa," je jasen direktor UKC Maribor Vojko Flis. Tako so denimo v UKC opozorili, da se naokrog sprehajajo posamezniki, ki se hvalijo z okužbo, češ, da "jim nič ni". "Da, tudi takšne imamo," so zapisali na facebooku.
Previdno tudi z zaščitno opremo, Svetovna zdravstvena organizacija je včeraj pozvala proizvajalce zaščitne medicinske opreme, naj povečajo proizvodnjo za 40 odstotkov, javnost pa, naj z njo ravna karseda varčno. V mesecu dni je bilo na svetu porabljenih 89 milijonov medicinskih zaščitnih mask, 76 milijonov parov rokavic, 16 milijonov očal in 30 milijonov zaščitnih oblek. "A ko gre za opremo, nas je strah izpada ljudi, ki bi znali s to opremo delati, zato si še toliko bolj želimo, da smo zaščiteni vsi s tem, da se osamimo," vnovič poudarja Flis.
"Vsa zdravila imamo"
Zdravil je v UKC Maribor dovolj vseh, tudi tistih, ki so jih uporabljali na Kitajskem ali jih uporabljajo v Italiji za zdravljenje intersekcijske pljučnice. "Vsa zdravila imamo in jih tudi uporabljamo, ni pa vedno jasen njihov učinek, pri nekaterih bolnikih dovolj dobro zavrejo bolezen, pri drugih ne," pravi Flis.
Opozorila UKC Maribor:
1. To ni običajna gripa.
2. Virus je zahrbten. Ne prenaša se zgolj s kapljično okužbo in je bolj kužen od virusa gripe.
3. Prenašajo ga lahko tisti, ki ne kažejo resnih znakov kakršnekoli bolezni.
4. Virus lahko ostaja aktiven na predmetih (telefoni, kljuke, denarnice) tudi nekaj dni. Okužimo se lahko s stikom s temi predmeti.
5. Higiena rok je pomembna prav zaradi možnosti okužbe preko okuženih predmetov.
6. Osemdeset odstotkov ljudi bo okužbo preživelo z blažjimi znaki bolezni (karkoli že laično pod tem razumemo), ostalih dvajset odstotkov so ljudje z visokim tveganjem za težje oblike bolezni. Bolezen se lahko tudi pri navidezno lažje obolelih v hipu prevesi v težjo obliko bolezni.
7. Zaradi zahrbtne narave širjenja virusa je treba vzdrževati socialno distanco. Od tega je odvisno, ali bomo imeli čez teden dni pet tisoč okuženih, kar sistem zmore, ali več kot deset tisoč okuženih, česar sistem ne zmore.
8. Ljudje, ki so v samoizolaciji, naj ne hodijo naokoli in se hvalijo, da so okuženi in da jim nič ni. Da, tudi take imamo.
9. Od vseh nas je torej odvisno, kaj bo. Če bomo upoštevali ukrepe za omejevanje širjenja okužbe, bomo zmogli, če jih ne bomo, bomo pokleknili.
Kljub pospeškom cepiva ne bodo pripravljena dovolj hitro
Znanost ta hip dela na najvišjih obratih in vse več sporočil s celega sveta kaže tudi napredek. A vsaka nova učinkovina bo morala prestati vrsto testov, preden bo na voljo za uporabo, in zagotovo ne bo nared v mesecih pred nami. Neuradno naj bi na washingtonskem inštitutu Kaiserja Permanenteja za zdravstvene raziskave v Seattlu, kjer bo po navedbah uglednega angleškega časnika Guardian sodelovalo 45 mladih, zdravih prostovoljcev, ki jim bodo vbrizgavali cepivo. Podjetje Inovio Pharmaceuticals namerava z varnostnimi testi svojega cepiva začeti naslednji mesec. Cepivo bo testiralo na nekaj deset prostovoljcih na Univerzi v Pensilvaniji in v testnem centru v Kansas Cityju v Misuriju.
A ne le Američani, podobne raziskave so že izvedli na Kitajskem in v Južni Koreji. Neprofitna mednarodna organizacija Cepi financira tudi raziskovalno skupino na Univerzi v Queenslandu v Avstraliji, testira tudi nemško podjetje CureVac, ki naj bi mu bil ameriški predsednik Donald Trump ponudil zajetno vsoto denarja za ekskluzivni dostop do njegovega cepiva proti covidu-19. "Nemčija ni naprodaj," se je na to odzval nemški gospodarski minister Peter Altmeier. V CureVac trenutno raziskujejo več možnih cepiv, dve najbolj obetavni pa bodo, tako je pisal Reuters, izbrali za klinična testiranja. V podjetju upajo, da bodo imeli eksperimentalno cepivo na voljo že do junija ali julija, nato pa upajo, da bodo dobili dovoljenje za testiranje na ljudeh.
Blaženje simptomov s paracetamolom ali metamizolom
Velika večina bolnikov s koronavirusom se za sedaj zdravi doma v izolaciji, v UKC Maribor so včeraj zdravili osem bolnikov, enemu od njih pa se je stanje tako poslabšalo, da potrebuje intenzivno oskrbo, ne pa tudi respiratorja. Drugi se zdravijo doma, a poleg navodil o izolaciji so pomembna tudi zdravila, saj niso vsa enako učinkovita. Ključni sestavini sta paracetamol ali metamizol, pravi doc. dr. Nina Gorišek Miksić, predstojnica Oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Maribor: "Bolniki, ki obolijo z znaki okužbe dihal, ki jo lahko med številnimi virusi povzroča tudi novi koronavirus sars-CoV2 (povzročitelj bolezen covid-19), naj ostanejo doma in si lajšajo simptome. Ob povišani temperaturi ali bolečinah svetujemo paracetamol (tovarniško ime Lekadol, Daleron idr. - različni proizvajalci), metamizol (tovarniško ime Analgin, Metamizol stada). Svetujemo počitek, skrb za ustrezno hidracijo in prehrano ter upoštevanje higienskih navodil." Svetovna zdravstvena organizacija svetuje, naj bolniki brez posveta z zdravnikom ne vzamejo zdravila Ibuprofen, čeprav še ni novih študij, ki bi dokazovale povezavo med jemanjem ibuprofena in višjo smrtnostjo.