Medtem ko znanost išče zdravilo ali cepivo, je edini učinkoviti ukrep sedaj - ostati doma

Andreja Kutin Lednik
17.03.2020 18:46

Katera zdravila so primerna za lajšanje simptomov?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Razvoj cepiva poteka na več koncih sveta. 
Reuters

Kaj je za obvladovanje situacije koronavirusa ključno ta hip? "Ljudje še vedno ne upoštevajo pravil, ki se marsikomu zdijo preprosta, ampak so očitno še vedno nenavadna. Torej higiena in socialna distanca. Gre za osamitev v dobro celotne družbe in tudi nas samih, kar pa še vedno šepa," je jasen direktor UKC Maribor Vojko Flis. Tako so denimo v UKC opozorili, da se naokrog sprehajajo posamezniki, ki se hvalijo z okužbo, češ, da "jim nič ni". "Da, tudi takšne imamo," so zapisali na facebooku.
Previdno tudi z zaščitno opremo, Svetovna zdravstvena organizacija je včeraj pozvala proizvajalce zaščitne medicinske opreme, naj povečajo proizvodnjo za 40 odstotkov, javnost pa, naj z njo ravna karseda varčno. V mesecu dni je bilo na svetu porabljenih 89 milijonov medicinskih zaščitnih mask, 76 milijonov parov rokavic, 16 milijonov očal in 30 milijonov zaščitnih oblek. "A ko gre za opremo, nas je strah izpada ljudi, ki bi znali s to opremo delati, zato si še toliko bolj želimo, da smo zaščiteni vsi s tem, da se osamimo," vnovič poudarja Flis.

"Vsa zdravila imamo"

Zdravil je v UKC Maribor dovolj vseh, tudi tistih, ki so jih uporabljali na Kitajskem ali jih uporabljajo v Italiji za zdravljenje intersekcijske pljučnice. "Vsa zdravila imamo in jih tudi uporabljamo, ni pa vedno jasen njihov učinek, pri nekaterih bolnikih dovolj dobro zavrejo bolezen, pri drugih ne," pravi Flis.

Dr. Vojko Flis
Andrej Petelinšek

Kljub pospeškom cepiva ne bodo pripravljena dovolj hitro

Znanost ta hip dela na najvišjih obratih in vse več sporočil s celega sveta kaže tudi napredek. A vsaka nova učinkovina bo morala prestati vrsto testov, preden bo na voljo za uporabo, in zagotovo ne bo nared v mesecih pred nami. Neuradno naj bi na washingtonskem inštitutu Kaiserja Permanenteja za zdravstvene raziskave v Seattlu, kjer bo po navedbah uglednega angleškega časnika Guardian sodelovalo 45 mladih, zdravih prostovoljcev, ki jim bodo vbrizgavali cepivo. Podjetje Inovio Pharmaceuticals namerava z varnostnimi testi svojega cepiva začeti naslednji mesec. Cepivo bo testiralo na nekaj deset prostovoljcih na Univerzi v Pensilvaniji in v testnem centru v Kansas Cityju v Misuriju.
A ne le Američani, podobne raziskave so že izvedli na Kitajskem in v Južni Koreji. Neprofitna mednarodna organizacija Cepi financira tudi raziskovalno skupino na Univerzi v Queenslandu v Avstraliji, testira tudi nemško podjetje CureVac, ki naj bi mu bil ameriški predsednik Donald Trump ponudil zajetno vsoto denarja za ekskluzivni dostop do njegovega cepiva proti covidu-19. "Nemčija ni naprodaj," se je na to odzval nemški gospodarski minister Peter Altmeier. V CureVac trenutno raziskujejo več možnih cepiv, dve najbolj obetavni pa bodo, tako je pisal Reuters, izbrali za klinična testiranja. V podjetju upajo, da bodo imeli eksperimentalno cepivo na voljo že do junija ali julija, nato pa upajo, da bodo dobili dovoljenje za testiranje na ljudeh.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta