Michel Bauwens: Skupnostne prakse so odgovor na sistem, ki za mnoge ne deluje

Kristina Božič
17.11.2018 09:46

Nekdanji knjižničar je bil prvič v Sloveniji konec osemdesetih let. Nato je nabiral izkušnje v korporativnem svetu, leta 2005 pa ustanovil fundacijo P2P. Vodila ga je želja povezati vse raznolike skupnostne projekte, ki nastajajo po celem svetu, a se njihovi protagonisti pogostokrat ne zavedajo, da so del vse večje globalne skupnosti. V Ljubljani je predaval na konferenci Dovolj za vse, na kateri so predstavili tudi nekatere skupnostne prakse v Sloveniji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Projekt Dovolj Za Vse

Ko ste izstopili iz korporativnega sveta, ste nekaj časa preučevali spremembe sistemov. Kje smo danes?
Zanimale so me zgodovinske tranzicije. Ugotovil sem, da so zametki, prakse na terenu, ki so kot semena, ključnega pomena. Ko sistem zaide v krizo, se iz nje ne more izkopati z istimi metodami, ki so do krize pripeljale. To je čas, ko se oblikujejo projekti na terenu, ki iščejo in oblikujejo nove rešitve. Na dolgi rok so model prihodnosti. V njih je genski zapis za potencialne nove družbene sisteme. Gre za prefigurativne in pričakujoče politike. Če pogledamo razvoj kapitalizma, vidimo, da so se idejno poleg nebes in pekla morale oblikovati vice. Kot kristjan nisi mogel posojati denarja, saj je bil to greh, ki te je poslal naravnost v pekel. Ko so se pojavile vice, se je odprla možnost, da si grešil in posojal denar, a si nato kupil odpustek in se izognil peklu. Gre za ideološki dodatek, ki je omogočil razcvet trgovanja. Sledil je izum tiska, poslovnih knjig... Vse to se je pojavilo že v fevdalnih družbah. Nakazovalo je prihodnost družb, ki se vrtijo okoli trga. Obstajali so patroni, ki so se srečevali, dodajali družbene izume in počasi je nova logika postala dominantna. Kapitalizem je nastajal počasi. Močni kralji so postali posredniki med pešajočo fevdalno gospodo in razredom trgovcev. Francoska revolucija dokončno pokaže, da je porajajoča se logika nova logika.
Dogaja se nam nekaj podobnega. Veliko pobud, modelov in aktivnosti je vsepovsod – temeljijo na drugačni logiki od kapitalizma in tekmovalnosti. Novi sistem ne bo temeljil na trgu, ampak na skupnem dobrem, skupnostnih praksah in dobrinah. To ne pomeni, da trga ali države ne bo več. A kot so trgovci in kapitalisti oblikovali obliko države, ki jim je najbolj koristila, bodo tudi projekti, gibanja in skupnosti, ki se ukvarjajo z ustvarjanjem skupnih dobrin in bogastva, oblikovali nove oblike trga in države, ki bodo podpirale in delovale v korist skupnega dobrega.

"Razlika med levico in desnico je bila vselej, da je ideja o skupnosti na levici vključujoča, na desnice pa izključujoča. A v obeh primerih gre za skupnost," pojasnjuje Michel Bauwens. 
Projekt Dovolj Za Vse
"Tudi kapitalizem so v nekem trenutku vladarji izkoristili za krepitev lastne moči. Ker je bil uporaben za nekatere, je imel prostor za rast. Podobno je s skupnostnimi praksami. Ker jih kapital uporablja in vanje vlaga, omogoča njihov uspeh. Zveni paradoksno, a naše prakse moramo spreminjati in prilagajati, da ohranijo svoje poslanstvo, da služijo skupnostim in članom," pravi Michel Bauwens.
Projekt Dovolj Za Vse
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta