"Marakeška deklaracija za nas ni noben zavezujoč dokument in ga je treba tako tudi gledati," je v ponedeljek povedal predsednik vlade Marjan Šarec in nekoliko presenetljivo napovedal, da se mednarodne konference, ki bo decembra v Marakešu, ne namerava udeležiti. "Mislim, da se spet dviga preveč prahu in se to izkorišča v notranjepolitične namene. Tudi tiste države, ki so doslej javno naznanile, da se odpovedujejo marakeški deklaraciji, so to naredile predvsem iz notranjepolitičnih vzgibov," je še dodal Šarec.
Ob tem je treba opozoriti, da politiki in tudi javnost mešajo dva dokumenta. Prvi je mednarodni dogovor o upravljanju migracij, ki se zavzema za boljše sodelovanje držav pri obravnavanju vprašanja migracij. Dogovor določa 23 ciljev za varnejši in bolj urejen pretok ljudi, doslej pa ga je podprlo 150 držav, med njimi tudi Slovenija maja letos še pod prejšnjo vlado Mira Cerarja.
Manjšina in Marakeš
Slovenski minister za zunanje zadeve Miro Cerar je sinoči prispel na Dunaj, kjer se bo danes na delovnem obisku sestal z avstrijsko kolegico Karin Kneissl. Pred tem je včeraj Cerar v Ljubljani sprejel predstavnike slovenske manjšine v Avstriji. Predstavili so mu težave s financiranjem in statusom svojih tiskanih medijev ter zahtevali krepitev slovenščine v izobraževalnem procesu in ustrezno financiranje slovenskih organizacij s strani avstrijskega Urada zveznega kanclerja. Minister je zagotovil, da bo Slovenija še naprej podpirala njihova legitimna pričakovanja pri uresničevanju narodnostnih pravic. Izvedeli smo še, da bo Cerar Kneisslovo povprašal tudi o "diskriminaciji otrok slovenskih delavcev v Avstriji zaradi nižjih otroških dokladov" in o tem, kako da Avstrija kot predsedujoča Evropske unije v Marakešu prihodnji mesec ne namerava podpreti globalnega dogovora OZN o varnih in urejenih migracijah. (bj)
Cerar decembra v ZDA
Eden od glavnih zunanjepolitičnih ciljev nove vlade je izboljšati zanemarjene odnose z ZDA. Zanemarjenost se je simbolno kazala predvsem v odsotnosti bilateralnih obiskov na najvišji ravni. Zadnji slovenski zunanji minister, ki je uradno obiskal Washington, je bil pred dobrim desetletjem Dimitrij Rupel. A novemu slovenskemu zunanjemu ministru bo po naših informacijah že na začetku mandata uspelo uradno obiskati ameriškega kolega, državnega sekretarja Mika Pompea. To naj bi se zgodilo decembra, zdaj potekajo še zadnja usklajevanja, kdaj točno se bo obisk zgodil. Največ zaslug, da bo do obiska prišlo, ima po informacijah z zunanjega ministrstva Cerarjev državni sekretar Dobran Božič, ki se lahko pohvali z odlično mrežo poznanstev onkraj luže. Bivši načelnik generalštaba Slovenske vojske se je šolal v ZDA na prestižnem National War Collegeu v Washingtonu.