Migrantska kriza: Erdogan niza pogoje

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
04.03.2020 20:08

Solzivec med migranti na obeh straneh grško-turške meje. "Članice EU bodo morale priskočiti na pomoč tako s kadri kot z opremo. Brez enotne podpore in sodelovanja držav EU ne bo mogoče zaščititi zunanjih evropskih meja," meni Denis Čaleta.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Medtem ko politični predstavniki EU v Ankari poskušajo turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana prepričati, da ponovno pristopi k izpolnjevanju štiri leta starega migracijskega dogovora, razmere na turško-grški meji ostajajo napete. Prisotni novinarji opozarjajo na lažne informacije tako z grške kot s turške strani.
Kaos informacij
Tako ni jasno, ali so grški vojaki in policisti streljali na begunce in migrante, ki so se zbrali na turški strani meje in pri tem enega ubili, več pa ranili, ali ne. Grške oblasti so to informacijo zanikale, češ da varnostnim silam ni dovoljeno uporabljati pravega strelnega orožja, a na twitterju se je pojavilo pričevanje enega tistih, ki so ranjenim pomagali umakniti se na varno in ki trdi, da je bil ubit Afganistanec. Nihče pa ne zanika, da sta obe strani uporabili solzivec, kar naj bi bilo celotno situacijo še poslabšalo.
Ob tem je Grčija začela uresničevati napoved, da bo vse, ki bodo te dni vstopili na njeno ozemlje, vrnila. Tako je grška mornarica na otok Lezbos napotila ladjo, na katero naj bi vkrcali okoli 400 migrantov, ki so na otok prispeli po 1. marcu. Odpeljali naj bi jih v zbirne centre na celini, nato pa izgnali v izvorne države, so poročale tuje agencije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta