Razpad Jugoslavije se je začel s teve prenosi "dogajanja naroda" na Kosovu. Zadnja Miloševićeva vojna je bila tista proti odcepitvi Kosova. Verjamete, da bo Srbija priznala neodvisnost Kosova, s čimer bi se zgodba Jugoslavije naposled zaključila, Al Jazeera Balkans ob zadnjih napetostih med Beogradom in Prištino sprašuje v aktualnem intervjuju nekdanjega predsednika Slovenije Milana Kučana, ki je bil prvi človek slovenske izvršne oblasti v času razpada Jugoslavije.
"To je zahtevno in boleče vprašanje, zelo zvezano z emocijami in propagando. Včasih se pozablja, da je k razpadu Jugoslavije prispevala tudi propaganda Beograda. Ljudje so bili zastrupljeni s propagando. V zvezi s Kosovom so ob tem še nekateri posebni zgodovinski elementi. Za katerokoli generacijo srbskih politikov je to težko in odgovorno vprašanje, a mislim, da je treba računati z realnostjo: Kosovo je zdaj priznano in je realnost. Zame je važnejše, kaj bo s Kosovom, upoštevajoč Albanijo, in kaj to pomeni za razmerje sil na Balkanu in za novo politično geometrijo," je odgovoril Kučan.
Zedinjenje z Albanijo v eno državo bi bilo po Kučanovem mnenju poguben koncept, koncept krvi in zemlje, je rekel, "čiste nacionalne države danes ne obstajajo".
Ali bi Srbija kompenzirala priznanje Kosova z združitvijo z Republiko srbsko?
Milan Kučan odgovarja, da je to (spreminjanje mej) nerealno, tudi zaradi situacij, ki bi jih potegnilo za seboj na drugih koncih Evrope: "Ni nacionalno čistih držav, takšna je evropska zgodovina."
Večino časa je Kučan porabil za opisovanje okoliščin razpadanja Jugoslavije/osamosvajanja Slovenije pred slabimi tremi desetletji, Miloševićevega programa velike Srbije oziroma, tako je rekel, "spreminjanja Jugoslavije v Srboslavijo".