Milan Kučan o Miloševićevem planu Srboslavije in kaj je danes za Beograd Kosovo

30.05.2019 21:41

Nekdanji slovenski predsednik je dal intervju Al Jazeeri.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Milan Kučan
Robert Balen

Razpad Jugoslavije se je začel s teve prenosi "dogajanja naroda" na Kosovu. Zadnja Miloševićeva vojna je bila tista proti odcepitvi Kosova. Verjamete, da bo Srbija priznala neodvisnost Kosova, s čimer bi se zgodba Jugoslavije naposled zaključila, Al Jazeera Balkans ob zadnjih napetostih med Beogradom in Prištino sprašuje v aktualnem intervjuju nekdanjega predsednika Slovenije Milana Kučana, ki je bil prvi človek slovenske izvršne oblasti v času razpada Jugoslavije.
"To je zahtevno in boleče vprašanje, zelo zvezano z emocijami in propagando. Včasih se pozablja, da je k razpadu Jugoslavije prispevala tudi propaganda Beograda. Ljudje so bili zastrupljeni s propagando. V zvezi s Kosovom so ob tem še nekateri posebni zgodovinski elementi. Za katerokoli generacijo srbskih politikov je to težko in odgovorno vprašanje, a mislim, da je treba računati z realnostjo: Kosovo je zdaj priznano in je realnost. Zame je važnejše, kaj bo s Kosovom, upoštevajoč Albanijo, in kaj to pomeni za razmerje sil na Balkanu in za novo politično geometrijo," je odgovoril Kučan. 
Zedinjenje z Albanijo v eno državo bi bilo po Kučanovem mnenju poguben koncept, koncept krvi in zemlje, je rekel, "čiste nacionalne države danes ne obstajajo".
Ali bi Srbija kompenzirala priznanje Kosova z združitvijo z Republiko srbsko? 
Milan Kučan odgovarja, da je to (spreminjanje mej) nerealno, tudi zaradi situacij, ki bi jih potegnilo za seboj na drugih koncih Evrope: "Ni nacionalno čistih držav, takšna je evropska zgodovina."
Večino časa je Kučan porabil za opisovanje okoliščin razpadanja Jugoslavije/osamosvajanja Slovenije pred slabimi tremi desetletji, Miloševićevega programa velike Srbije oziroma, tako je rekel, "spreminjanja Jugoslavije v Srboslavijo". 

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta