Ne glede na končni rezultat volitev je dosedanja politika s premierjem Janezom Janšo na čelu poražena, je prepričan Kučan. Razlogov za močno zmago Gibanja Svoboda Roberta Goloba je po njegovem več, glavno pa je, da so ljudje tako močno želeli sprememb, da so glasovali za tistega, ki je bil največje zagotovilo, da bo do sprememb prišlo, je ocenil v izjavi za medije na sedežu stranke SD v Ljubljani.
"Upam, da bo toliko poslancev skupaj z ostalimi v koaliciji veliko bolj odgovorno opravljalo svojo dolžnost, da bodo odgovarjali svojim volivcem in da bodo odgovarjali za obljube, ki so jih dali. Pričakujem zelo visoko stopnjo odgovornosti, osebne integritete in etike," je poudaril.
Stranka SD po njegovem ni dosegla slabega rezultata, bi pa po njegovem lahko prejela več glasov, če bi volitve potekale v drugačnih okoliščinah. Glede oblikovanja bodoče koalicije je ocenil, da je ta "dana sama po sebi", v njej naj bi sodelovali vsi, ki niso soustvarjali politike dosedanje vlade. Bodočemu premierju pa je zaželel, da bi zmogel "težko nalogo, ki so mu jo volivci naložili".
Na vprašanje o očitkih, da naj bi bile volitve neregularne, vanje naj bi se vmešavali celo Rusi, pa je Kučan odgovoril: "Za zmagovalca ni nobene ovire, za poražence pa je zmeraj veliko izgovorov."
Dr. Mojca Pajnik, raziskovalka na Mirovnem inštitutu in profesorica na FDV
"Aktualna oblast je v dveh letih demontirala državo in devalvirala pomen demokracije, s pohodom skozi institucije, izgradnjo vladnega medijskega sistema, partijskim kadrovanjem, ignoriranjem in prirejanjem zakonov, ukrepi kaznovanja in discipliniranja, degradacijo kulture in civilne družbe, privatizacijo šolstva. Volivci in volivke so sporočili, da tega ne podpirajo. Ampak, kaj odslej in v prihodnje bo drugače? Moment 'samo da ni Janša' je mimo, zdaj se je treba zazreti v vsakdanje življenje ljudi in si prizadevati za njihovo izboljšanje. Nov obraz sam po sebi ni nikakršna odrešitev, to smo v Sloveniji že izkusili. Izkusili smo tudi, kako liberalna politična opcija po koncu Janševe vlade ni odpravila škodljivih zakonov, ampak se jim je prilagodila. En tak primer je medijska zakonodaja, ki je omogočila podlago za politizacijo javnega medija. Institucije morajo delovati neodvisno, nadzor mora biti v rokah strokovne javnosti, ki kompetentno presoja in se odloča v javnem interesu. Potrebujemo spoštovanje človekovih pravic, ustavnih in zakonskih norm, model solidarnostne ekonomije, ukrepe za zmanjševanje revščine in prekarnosti, okrepitev javnega zdravstva in šolstva, okoljsko vzdržno politiko, stanovanjske reforme. In še kaj. S političnim pogumom in z ukrepi je potrebno po poti realizacije obljub, predvsem pa vizij, ki so jih artikulirale državljanske iniciative, Glas ljudstva, Inštitut 8. marec, mladi za podnebno pravičnost idr. Da se izognemo skušnjavi, ko bi novi obrazi pomenili komaj kaj več od novega imidža.
Dr. Jana Javornik, profesorica na Univerzi v Leedsu
"Izid aprilskih volitev smo odločili tisti, ki smo volili. Zgodovinsko visoka udeležba je odločna zahteva za zrelejšo, odgovornejšo in vzdržnejšo politiko. Proti seksizmu, mizoginiji, rasizmu, islamofobiji. Proti korupciji in selektivni amneziji. Proti paranoji. Za obljubljeni demokratični forum in dialog. Vse to bodo volivke in volivci tudi zahtevali. Ker smo dobili nazoren vpogled v avtokracijo, v posledice razpihovanja nemirov in nasilja, neizkušenosti na svetovnem parketu, oživljanja spletkarskega anti-komunističnega sentimenta in zarote.
Čeprav se zdi, da je konservativno volilno telo disciplinirano in zvesteje voli, je bilo tokrat drugače. Visoka udeležba je premešala karte. Nismo namreč tako bipolarno homogeni, kot mnogi verjamejo, in tudi ne tako konservativni, kot si mnogi želijo. Še več, politično se je predramil tudi del, ki tradicionalno ne voli. Slovenska politika je namreč postala prizorišče jeznih in pregretih umov, ki so v zadnjih dveh letih prikazali, koliko političnega vzvoda imajo lahko sovraštvo in strasti majhne manjšine. V politični psihologiji tako politiko označujemo kot paranoičen stil vladanja, preprosto zato, ker noben drug izraz ne združuje istega občutka vročega pretiravanja, sumničavosti in zarotniške domišljije, kakršne smo doživljali v zadnjih dveh letih. Četudi izid kaže, da je volilnemu telesu levo in desno tuja matematika računanja mandatov in da so javnomnenjske ankete pomemben usmerjevalec, je Sloveniji dovolj paranoične politike. Pred Gibanjem Svoboda in partnerji je zato izjemna odgovornost realizacije volilnega zaupanja in pričakovanj."