Minister za delo pojasnjuje, kako bo Slovenija porabila evropski denar, namenjen ohranjanju delovnih mest

Tanja Fajnik Milakovič
17.11.2020 05:35
Finančna podpora državam bo na voljo v obliki posojil pod ugodnimi pogoji.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Maribor - podjetje Primat - proizvodnja - delavci - zaščitna oprema - Avtor: Sašo Bizjak (foto: Sašo Bizjak)
Sašo Bizjak

Evropska komisija je predlagala 100 milijard evrov vredno pobudo SURE, ki bo financirala ohranjanje delovnih mest in tako podprla ljudi, ki jim grozi brezposelnost. Finančna podpora državam bo na voljo v obliki posojil pod ugodnimi pogoji. Posojila z jamstvi članic v imenu EU bo na trgu najela Evropska komisija. Slovenija je dobila na razpolago 1,1 milijarde evrov za financiranje ukrepov čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa. In kaj odgovarja minister za delo Janez Cigler Kralj na vprašanje, kako bomo porabili prvih 200 milijonov evrov, ki so od danes na voljo Sloveniji?

"Vlada je zaradi zapletene situacije morala že na začetku, v prvem valu epidemije postaviti ključne prioritete svojega odziva na blaženje posledic covida. Kot glavno nalogo si je zadala ohranitev delovnih mest. Prav zaradi tega nam je program SURE pisan na kožo. S temi ugodnimi povratnimi sredstvi bomo lahko pokrili številne ukrepe, ki smo jih že izvedli v prvem valu epidemije, nekateri med njimi pa se še izvajajo. To je čakanje na delo doma zaradi poslovnih razlogov ali karantene. In tudi plačilo prispevkov tem ljudem, ki so bili ali so na čakanju doma. Naj spomnim še na ukrep odpisa prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje tistim, ki so med prvim valom epidemije ostali na delu in so iz tega naslova tudi dobili 200 evrov kriznega dodatka. Toda ponavljam, program SURE je pravzaprav potrditev prioritet te vlade, ki se je odločila za ohranitev delovnih mest," pojasni in še doda: "S tem denarjem si bomo povrnili sredstva, ki smo jih že sami zagotovili aprila, maja, junija in jih še zagotavljamo podjetjem in zaposlenim."

Kam pa bo šlo preostalih 900 milijonov od za Slovenijo predvidene 1,1 milijarde evrov? "Kot vidimo, je drugi val epidemije kar obsežen in za blaženje posledic korone bomo potrebovali veliko denarja. Samo za paket PKP 6 bo po naši oceni treba zagotoviti okoli milijardo evrov," odgovarja Cigler Kralj.

In koliko so do zdaj stali vsi ukrepi? Na tiskovni konferenci prejšnji teden je minister Cigler Kralj povedal, da je zavod za zaposlovanje do vključno torka prejel 12.739 vlog delodajalcev za povračilo nadomestil za skrajšani delovnik za 59.827 zaposlenih. Za ta ukrep je zavod delodajalcem do sedaj izplačal skoraj 9,4 milijona evrov za nekaj več kot 17.400 ljudi. Za povračila nadomestil plač za čakanje na delo je zavod izplačal 301,9 milijona evrov, za povračila nadomestila plače zaradi odsotnosti z dela zaradi odrejene karantene 240.000 evrov in za začasna denarna nadomestila 914.000 evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta