Pravi, da gre za sodnike, povezane s sojenji Janezu Janši: Ministrica Katič obsodila pozive k nasilju nad sodniki

Va, STA
12.11.2024 20:44

Po spletu krožijo neprimerne fotografije več sodnikov z njihovimi domačimi naslovi in pozivi k nasilju. Pravosodna ministrica pričakuje reakcijo policije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andreja Katič
Robert Balen

Ob robu seje konference SD je ministrica za pravosodje Andreja Katič opozorila, da po spletu krožijo neprimerne fotografije več sodnikov z njihovimi domačimi naslovi in pozivi k nasilju. Obsodila je vsakršno nasilje in zagotovila, da bo ministrstvo ustrezno ukrepalo, tudi obvestilo policijo.

Ministrica za pravosodje je povedala, da jo je o kroženju fotografij in sovražnih sporočil po spletu obvestil predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević, ki bo o tem obvestil tudi predsednico sodnega sveta Urško Kežmah in policijo.

Po besedah ministrice gre za sodnike, povezane s primeri več sojenj prvaku SDS Janezu Janši. Predsednike vseh političnih strank je Katič pozvala, da svojim podpornikom razložijo, da je takšno pozivanje k nasilju nesprejemljivo in se lahko stopnjuje tudi v vsakdanjem življenju. Ob tem je omenila nedavni požig hiše predsednika brežiškega okrajnega sodišča.

Požig sodnikove hiše je "nesprejemljivo dejanje nasilja in resen napad na temelje pravne države"

"Takšno pozivanje k sovražnim dejanjem zoper ljudi je nesprejemljivo," poudarja ministrica.

Zagotovila je, da bo ministrstvo za pravosodje pripravilo "vse, kar je možno", in obvestilo policijo. "Upam, da bodo jutri dopoldne tudi že reagirali," je sklenila.

V Odmevih na TV Slovenija je ministrica nato dejala, da bodo v sredo zjutraj skupaj z vrhovnim sodiščem o tem obvestili policijo, in izrazila pričakovanje, da bo policija naredila vse, da se te objave čim prej umaknejo s spleta. Za vse navedene v objavah pa bo po njenih besedah treba izdelati oceno ogroženosti in ugotoviti, ali potrebujejo ustrezno varstvo.

Treba bo tudi narediti velik korak naprej glede zaščite sodnikov, je dejala. Ob razpravi o spremembah kazenskega zakonika in zakona o kazenskem postopku pa bo treba preučiti, ali je sprejemljivo, da tovrstne grožnje policija in drugi organi začnejo obravnavati šele takrat, ko ocenijo, da je grožnja že dejanska, ali pa bo to treba narediti prej, tako ministrica.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta