Ministrstvo: Pozno obveščanje domov za starejše o referendumskem glasovanju nenamerna napaka

STA
05.07.2021 16:35
Gibanje za pitno vodo je danes ministrstvu za delo očitalo, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Do poznega obveščanja domov za starejše glede glasovanja po pošti na referendumu o noveli zakona o vodah je prišlo "zaradi nenamerne napake v delovnem procesu", so pojasnili na ministrstvu za delo. Minister Janez Cigler Kralj je zahteval poročilo in predlog rešitev za izogib takim napakam v prihodnje, so sporočili z ministrstva.

Da je pozno obveščanje posledica napake, na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti utemeljujejo tudi z dejstvom, da so že 19. aprila na direktoratu za starejše in deinstitutcionalizacijo vsem socialnovarstvenim zavodom, ki izvajajo institucionalno varstvo, poslali dokumentacijo in obrazce za podporo zakonodajnega referenduma v slovenskem, madžarskem in italijanskem jeziku.

"Tako obžalujemo, da je bilo obvestilo o možnosti glasovanja po pošti poslano šele 30. junija, a šlo je za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma," so zatrdili.

Dodali so, da so socialnovarstveni zavodi, tako kot vsa slovenska gospodinjstva, s strani Državne volilne komisije po pošti prejeli obvestilo, datirano na dan 28. maj, v katerem so bile podane vse informacije glede referenduma o noveli zakona o vodah, tudi opis možnosti glasovanja njihovih stanovalcev in stanovalk po pošti.

Cigler Kralj je k temu dodal, da je v trenutku, ko je izvedel za nastalo problematiko, zahteval poročilo in predlog rešitve s strani pristojnega direktorata. "V izogib takšnim napakam sem skladno s svojimi pristojnostmi zahteval rešitev, ki bo v bodoče preprečevala podobne situacije," so še sporočili z ministrstva.

Gibanje za pitno vodo je danes ministrstvu za delo očitalo, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je namreč domove o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. "Ker je minister Janez Cigler Kralj na nasprotni strani, sumimo, da je do oviranja prišlo nalašč," je dejala Nika Kovač z Inštituta 8. marec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta