Ministrstvo učiteljem obljublja rešitve

Franja Žišt Franja Žišt
16.11.2018 18:51

Izplačila nadomeščanj ne bo, dokler se šolsko ministrstvo in Sviz ne dogovorita o izplačilih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Učitelji so v tem šolskem letu prejeli tretjo plačo, še vedno pa ne vedo, kdaj in kako jim bodo izplačali nadomeščanje.
Andrej Petelinšek

Kaos in nezadovoljstvo vladata v šolah pri preštevanju ur, potem ko od 1. septembra velja nov delovni čas učiteljev. Ravnatelji so si enotni, da so navodila nejasna, da nova ureditev še ni dosegla namena in da v šolah še vedno delajo zelo različno. Da je zmeda toliko večja, ravnatelji od ministrstva za izobraževanje, znanost in šport še niso prejeli navodil, kako naj po novem izplačujejo nadomeščanja, nekateri ravnatelji pa so jih kljub vsemu celo izplačali. Potem ko so včeraj svoja stališča za Večer predstavili nekateri ravnatelji, zdaj na najpogostejša vprašanja in očitke odgovarjajo na šolskem ministrstvu.
Na ministrstvu Jerneja Pikala ocenjujejo, da delo na šolah ne glede na določene novosti pri urejanju delovnega časa učiteljev poteka nemoteno. "Razumljivo je, da se šole pri svojem delu srečujejo še z določenimi odprtimi vprašanji, še posebej zato, ker je bila dosedanja ureditev na šolah zelo različna. Tako kot je ministrstvo v enoletnem poskusnem obdobju sodelovalo s sindikatom, sodeluje tudi zdaj, ko se pripravljajo odgovori na vprašanja, ki jih posredujejo šole. Pred začetkom šolskega leta smo šolam posredovali okrožnico, na portalu pa objavili tudi prvi sklop odgovorov na konkretna vprašanja," razlaga šolska oblast. Določena vprašanja so res še odprta, priznavajo na ministrstvu: "In sicer tista, o katerih poteka aktivno usklajevanje med ministrstvom in sindikatom. Oboji namreč menimo, da je enotna razlaga določb kolektivne pogodbe v vzgoji in izobraževanju bistvenega pomena. Usklajevanja seveda zahtevajo določen čas, vendar odprta vprašanja niso takšne narave, da bi kakorkoli vplivala na nemoteno izvajanje vzgojno-izobraževalnega dela v šolah."
Eno takih odprtih vprašanj je plačilo nadomeščanj. November je, učitelji so prejeli tretjo plačo, še vedno pa ne vedo, kdaj in kako jim bodo izplačali nadomeščanje, medtem ko so nekateri ravnatelji vzeli stvari v svoje roke in ure izplačali, brez ustreznih navodil in zagotovljenega denarja.
"Osnovno pravilo plačila nadomeščanj med drugim določa, da če učitelj nadomešča krajšo začasno odsotnost drugega učitelja in se nadomeščanje izvaja kot ura pouka, je dopustno učitelju določiti ure dodatne tedenske učne obveznosti. Učitelj je za ure dodatne tedenske učne obveznosti upravičen do dodatnega plačila v skladu s predpisi, ki urejajo sistem plač javnih uslužbencev. Ker želimo tako ministrstvo kot sindikat posredovati šolam usklajeno stališče in odgovore v zvezi z nadomeščanjem, se glede določenih stališče medsebojno še usklajujemo. Šole bodo dodatna, usklajena stališča v zvezi z nadomeščanjem kot tudi za to potrebna sredstva prejela v najkrajšem možnem času," razlagajo na ministrstvu, pri tem pa niso opredelili, kdaj bi to lahko bilo. Do dogovora bi lahko sicer prišlo do konca tega meseca, je v četrtek ocenil glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Na ministrstvu pa niso odgovorili, kako so se odzvali na ravnanje šol, ki so nadomeščanja že izplačale.
Tudi na vprašanje, kdaj bo šolsko ministrstvo vzpostavilo obljubljeno aplikacijo, ki bi ravnateljem olajšala delo in odgovorila na vsa njihova vprašanja, ne, poudarili so le, da so na portalu že objavljeni nekateri odgovori. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta