Ministrstvo za zdravje: O oskrbi starejših se ne bomo pogajali

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
03.08.2020 18:10

Skupnost socialnih zavodov je izstopila iz delovne skupine, ker ni bil upoštevan njihov predlog za umik okuženih iz domov. Preučujejo možnost mobilnih bivalnikov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stanovalci Doma pod gorco razumejo, da trenutno obiski niso možni.
Tadej Regent

Skupnost socialnih zavodov Slovenije (SSZS) je uresničila svojo napoved in izstopila iz delovne skupine za pripravo načrta v primeru drugega vala epidemije covida-19. Za izstop iz skupine, ki deluje pod okriljem ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, v njej pa sodelujejo še predstavniki ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje, so se odločili, ker ni bilo ugodeno njihovi zahtevi, da se okužene stanovalce domov za starejše, ki ne potrebujejo zdravniške oskrbe, osami in namesti v pooblaščenih zdravstvenih zavodih. Oziroma v drugih kapacitetah, ki po arhitekturni zasnovi, opremljenosti in kadru ustrezajo standardom, ki veljajo za pooblaščene zdravstvene zavode. V SSZS, kjer je vršilec dolžnosti sekretarja skupnosti Denis Sahernik izrazil pripravljenost, da še vedno sodelujejo na neformalnih srečanjih, upajo, da gre le za začasen izstop. Da jih bodo še naprej vabili na sestanke, tudi v četrtek, ko bodo nadaljevali pogovore o dopolnitvah protokola za delovanje v socialnovarstvenih zavodih v primeru drugega vala, je že potrdil državni sekretar na ministrstvu za delo Cveto Uršič, ki je odločitev skupnosti obžaloval, češ da so z njimi dobro sodelovali in je bilo tudi veliko narejenega v tem času. Nasprotno pa so bili ostri na ministrstvu za zdravje, kjer so v pisnem sporočilu zapisali, da odstop v dani situaciji ni rešitev, a jih ne preseneča, "predvsem zato, ker je SSZS soodgovorna za nastalo situacijo, saj so vsa leta sooblikovali organizacijo dela in kadrovske normative". "Gre za diskreditacijo celotnega tvornega postopka iskanja skupnih rešitev znotraj delovne skupine," so zapisali na ministrstvu za zdravje, kjer so dodali, da se pri načrtovanju ustreznih ureditev na področju oskrbe starejših ne bodo pogajali, saj morajo imeti vse odločitve strokovno podlago in ne interesne. In še, da je pričakovanje, da se bo stanovalca zgolj zaradi suma na okužbo izselilo iz doma za starejše, neetično, nestrokovno in nehumano.
Informativni vprašalnik
Obenem so z ministrstva za zdravje domovom za starejše poslali vprašalnik, v katerem jih informativno sprašujejo o možnosti namestitve okuženih stanovalcev v mobilne bivalnike, ki bi jih postavili ob domovih in jim tako olajšali prostorsko stisko. Po besedah Uršiča naj bi bili rezultati ankete med domovi znani kmalu, v nekaj tednih pa bi lahko namestili tudi bivalnike. Na vprašanje, za kakšne mobilne bivalnike gre in ali so primerni za nastanitev stanovalcev domov, je odgovoril, da je to vprašanje za ministrstvo za zdravje. Sam pa laično ocenjuje, da gre za bivalnike, kot jih imajo na Jesenicah, kjer so pacienti zaradi prenove bolnišnice obravnavani in hospitalizirani v tovrstnih bivalnikih. Do tega, ali bi bili zadovoljni s tovrstno rešitvijo, saj je ministrstvo s tem želelo stopiti korak naproti zahtevi skupnosti, se Sahernik ni želel opredeliti, češ da je to vprašanje za zdravstveno stroko.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta