Olajšanje, da je manjšinski vladi naposled uspelo zbrati zadosten delež podpore in ekspresno naturalizirani kandidatki za kohezijsko ministrico Angeliki Mlinar tako s 44 glasovi proti 43 omogočiti prevzem krmila resorja, ki ima sicer za seboj razburkano zgodovino vodenja, ni trajalo prav dolgo. Pravzaprav je morda le za trenutek omililo napetost, ko v tem trenutku še ni povsem jasno, kaj skrhani odnosi znotraj koalicije in neenotnosti tudi v posameznih poslanskih skupinah pomenijo za politično realnost koalicije v bodoče.
Privaditi se tega načina delovanja
Novoizvoljena ministrica, koroška Slovenka Mlinarjeva, ki je bila v teh dneh tarča očitkov na račun nedavno pridobljenega slovenskega državljanstva, nekaj je bilo kritik tudi glede preteklega političnega udejstvovanja, pravi, da manjšinska vlada s seboj v veliki meri prinaša izziv. Tako tudi predsednik vlade Marjan Šarec, ki je bil ravno zaradi obstoječe vlade, ta v državnem zboru nima večine, z izidom glasovanja zadovoljen, tesen izid pa po njegovih besedah ne pomeni kaj drugega kot to, da je "ministrica potrjena, da bo začela delo in da vlada dela naprej".
"Niso tako neumni, da bi me odslovili"
Poslanec Desusa Robert Polnar je po nedavnem nasprotovanju zakonu o izvrševanju proračunov zopet razburil, ko je glasoval proti imenovanju kandidatke za kohezijsko ministrico Angelike Mlinar. Vodja poslancev Franc Jurša se je sicer takoj odzval, da v skladu z ustavo vsak poslanec lahko glasuje po svoji vesti, vendarle pa naj bi se poslanci znotraj skupine pogovarjali in zavzeli enotna stališča. Povedal je, da se še ne razhajajo, niso pa daleč od te točke. Kljub njegovim napovedim, da se bodo o sodelovanju pogovorili po praznikih, je na drugi strani Polnar prepričan, da z razlikami v stališčih lahko še naprej mirno sodelujejo. Napoveduje svoj obstanek v Desusu in glasovanje po svoji vesti tudi v bodoče. Dodal je, da ne verjame, da bi ga poslanska skupina odslovila, "ker tako neumni niso" in si ne morejo privoščiti, da bi ga izgubili.
Le minorne teme in nabiranje političnih točk
Matjaž Han, SD: "V SD se od pričetka tega mandata zavedamo napornosti dela manjšinske koalicije, ki terja veliko usklajevanja, pogovorov in še več zavezanosti k iskanju skupnega imenovalca pri vseh odločitvah. Bo pa po mojem mnenju v prihodnje treba več naporov vložiti v sodelovanje z vsemi opozicijskimi strankami, ne nazadnje smo v preteklih vladah tovrstne prakse sodelovanja že imeli in te so se izkazale za dobre."
Maša Kociper, SAB: "Za uspešno delovanje manjšinske vlade je potrebnih še več usklajevanj in kompromisov, saj koalicija v nobenem parlamentarnem odboru nima večine. Glasovanje za dr. Angeliko Mlinar je le še utrdilo sedanjo koalicijo, saj smo koalicijski partnerji znova dokazali, da znamo stopiti skupaj in strniti vrste. Verjamemo, da bo tako tudi v bodoče."
Igor Zorčič, SMC: "Rezultat glasovanja bo dal zalet opoziciji za nadaljnje rušenje zakonskih predlogov in vlaganje interpelacij. Kljub temu da SDS in Levica pogosto glasujeta enotno proti vladi, je opozicija v osnovi še zmeraj heterogena, kar pomeni, da vlada in koalicija lahko še naprej stabilno delujeta, a le, če ne bo prihajalo do notranjih trenj in prelaganj odgovornosti, kot smo jih videli v primeru kandidature Angelike Mlinar."
Brane Golubovič, LMŠ: "V tem trenutku je koalicija stabilna, je pa res, da se bomo morali še vsi bolj zavedati, kako pomembno je sodelovanje. Dolžnost manjšinske vlade je, da poskuša doseči dogovore z različnimi partnerji v parlamentu. To nam uspeva že eno leto. Za njeno delovanje je potrebno veliko pogovorov, argumentiranja, zakaj zakon podpreti ali ne, so pa s tem zakonski predlogi lahko samo še boljši."
Prestrukturiranja niso izključena
Kritikam Jelinčiču, da priložnostno prispeva glasove, pa je še dodatno razburkanost stanja povzročil prestop poslanke Lidije Ivanuša, ki je z odhodom v vrste poslanske skupine SDS tako še okrnila Jelinčičevo zasedbo, ki zdaj skupno šteje tri poslanske sedeže, kar je tudi minimalno zahtevano število članov poslanske skupine. Ob napetih odnosih še znotraj poslanske skupine Desus, kjer se je poslanec Robert Polnar vnovič odločil glasovati po svoje in tako nasprotovati prepričanju vodje matične poslanske skupine Francu Jurši, ki zagovarja enotnost poslancev, bi lahko tako odhod Ivanuše bil vse prej kot izjema. Tako ocenjuje tudi Maksuti, ki pravi, "da so taki prehodi in prestrukturiranja v bodoče povsem mogoči", saj imamo v strankarskem sistemu množico strank, ki so si blizu, prehajanja akterjev iz ene v drugo stranko pa zato ne bodo presenečenje. Jurša včeraj razmer ni želel komentirati, je pa predsednik Desusa Karl Erjavec na TV Slovenija dejal: "Mislim, da je prvi korak, da se znotraj poslanske skupine pogovorijo, takšen je tudi dogovor. Če bo pa potrebno, pa bom kot predsednik stranke kasneje pristopil tudi v te pogovore. "