Mladim smo podarili katastrofe

Andreja Kutin Lednik
14.03.2019 17:11

Kako je kljub hudim oviram, celo načrtnemu zavajanju javnosti, zorelo podnebno zavedanje in zakaj Slovenija potrebuje družbeni preboj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Odstranjevanje posledic neurja v Cirkovcah decembra 2017
Andrej Petelinšek

"Vemo, da politiki ne želijo govoriti z nami. Dobro, mi tudi ne z njimi. Naj raje govorijo z znanstveniki, mi samo ponavljamo, kar oni dopovedujejo že desetletja," je predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju v obraz vrgla Greta Thunberg, deklica, ki je z vztrajnostjo in trmo sprožila nič manj kot najbolj množičen val protestov za rešitev podnebja.
Mladi korakajo ob petkih po ulicah evropskih mest že nekaj časa in zahtevajo resne ukrepe, ne pokroviteljskih trepljanj in floskul, ki jih politika pa tudi številne druge klike servirajo že desetletja. Da so podnebne spremembe resen problem in da je zanje kriv človek s kurjenjem fosilnih goriv, znanost opozarja že od osemdesetih let prejšnjega stoletja, konec devetdesetih je bil podpisan Kjotski protokol nikoli ni doživel prave aktivacije.

Posledice suše v Prekmurju julija 2013
Andrej Petelinšek

Segrevanje, izumiranje vrst, plastika

Potem ko so ZDA vendarle priznale, da podnebne spremembe niso prevara, so se kopja pričela lomiti pri deljenju krivde in dolga med revnimi in bogatimi. Veliki propad pogajanj 2009 v Köbenhavnu je namreč zakrivilo prerekanje o odgovornosti bogatih ter skrivna pogodba, s katero je zahod želel v zakulisju opehariti koalicijo držav v razvoju, a jih je pri tem razkrinkal Guardianov novinar John Vidal.

Obilno deževje je sprožilo zemeljski plaz pred mejnim prehodom Gruškovje.
Andrej Petelinšek
Slovenijo je februarja 2014 ohromil žled.
Andrej Petelinšek

Slovenija krepko zamuja

Ni skrivnost, da Slovenija krepko zamuja s prehodom na obnovljive vire in drugimi ukrepi na okoljskem področju. Zagotovo je spomenik slovenski okoljski neuspešnosti TEŠ 6. Nina Štros, vodja Greenpeacea v Sloveniji, meni, da se takrat Slovenija gradnji šestega bloka ni mogla izogniti: "Politični sistem je na avtopilotu in teme, ki definirajo njegov obstoj, so popolnoma drugačne od teh, ki so se pričele pojavljati v zadnjih desetih letih. Njihov podporni sistem jih je postavil na podlagi drugih pričakovanj, kot so okoljska, ki so zelo specifična. Zato so lahko bili zelo samozavestni. V tistih časih je bilo majhno jedro civilne družbe dobro razvito, a imelo je premajhno vlogo v širšem družbenem kontekstu. Stvari, ki se odvijajo sedaj, smo napovedali, imeli smo moč argumenta, nismo pa imeli moči to zasidrati v širšo družbeno zavest, na podlagi katere bi se presojala prihodnja politična podpora. V Sloveniji mobilizacijski naboj dozoreva šele v zadnjih treh letih. Podobno je bilo pri Köbenhavnu, takrat tema preprosto še ni pricurljala do vsakega človeka. Sedaj Greti Thunberg to uspeva. Svet je postal bolj povezan in civilna družba se združuje, ima bistveno večja pričakovanja in potrebe."

Konec aprila 2017 so vinogradniki s kurjenjem branili trte pred zmrzaljo.
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta