Mladoletnika sta pred dnevi v Mariboru 71-letnici iz rok iztrgala torbico: Kako lahko poskrbite za varnost svojih stvari?

P.K.
25.01.2019 13:00

Policisti vsako leto ugotavljajo, da so upokojenci in drugi starejši občani pogosto tarča povzročiteljev kaznivih dejanj. Kaj lahko sami storite za večjo varnost na cesti in doma?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Pred dnevi so mariborski policisti sporočili, da sta dva mladoletnika, stara 12 in 14 let, pred vhodom v stanovanjski blok 71-letnici iz rok iztrgala torbico, v kateri je imela nekaj denarja in mobilni telefon. Torbico so kasneje našli odvrženo v bližini, brez denarja, in ocenili, da sta nepridiprava upokojenki povzročila za okoli 300 evrov materialne škode.

Pri sebi imejte le najnujnejše stvari, svetujejo policisti

Tatvine torbic so med najpogostejšimi kaznivimi dejanji, ki se še posebej starejšim lahko pripetijo na javni površini. Po ugotovitvah policistov so upokojenci in starejši od 64 let najbolj izpostavljeni morebitnim tatvinam tam, kjer je večja gneča, npr. v trgovinah, na tržnicah, na avtobusnih in železniških postajah ter znotraj javnih prevoznih sredstev, tudi na prireditvah. Kot kaže nedavni primer iz Maribora, so tatovi na svoje tarče lahko pozorni tudi na vhodih in izhodih stavb. Policija zato svetuje, da ste na javnih površinah vselej pozorni, da iz torbic ali denarnic ne jemljete denarja ali vrednejših predmetov, ker bi na tak način lahko vzbudili pozornost in zanimanje morebitnih nepridipravov.

Roparskih tatvin največkrat deležni starejši od 64 let

Lani so slovenski policisti obravnavali 24 primerov ropa starejših od 64 let, enako število tudi leta 2017. Število roparskih tatvin pa se je lani v primerjavi z letom prej podvojilo. Leta 2017 so policisti obravnavali pet primerov roparskih tatvin, lani deset. Razlika med ropom in roparsko tatvino je v tem, da pri povzročitelj pri ropu želi z grožnjo s silo pridobiti premoženjsko korist. Pri roparski tatvini pa povzročitelj poskuša nekaj ukrasti, a ga pri tem zalotijo. V Sloveniji je najvišja zagrožena kazen za obe kaznivi dejanji 15 let zapora. Kot kaže uradna statistika, pa prav nasprotno kot pri starejših število roparskih tatvin pri mlajših od 64 let upada. Leta 2017 so policisti obravnavali devet primerov tatvin v starostni skupini od 44-54 let, lani sedem. V starostni skupini 54-64 let pa so leta 2017 zabeležili sedem primerov tatvin, lani štiri.

Fotografija je simbolična. 
Profimedia

Policija s projektom Ne pozabite na varnost pomaga starejšim

"V policiji se zavedamo, da je nasilju, še posebej nad starejšimi, kot eno od najbolj ranljivih oziroma ogroženih skupin prebivalstva, potrebno nameniti posebno pozornost. Da bi jih čim bolje pripravili na morebitne nevarne situacije in da ne bi postali žrtve kaznivih dejanj, smo pripravili projekt Ne pozabite na varnost, ki ga po vsej Sloveniji izvajamo že od leta 2005," so zapisali na uradni spletni strani policije, kjer so upokojencem in drugim starejšim na voljo preventivni nasveti za večjo varnost. Vodje policijskih okolišev tudi obiskujejo domove za starejše občane in tudi posameznike ter jim svetujejo, kako lahko sami poskrbijo za večjo varnost.
Nekaj policijskih nasvetov, s katerimi lahko zmanjšate možnost tatvine:
1. DENARNICE

– V njej imejte čim manj gotovine.
– Nosite jo vedno na istem mestu, najbolje v notranjem žepu z zadrgo.
– Čim manj razkazujte njeno vsebino in je ne odlagajte v nakupovalne vozičke, na blagajniške pulte, mize in stole v lokalih ipd.
– Imejte jo vedno pri sebi, če jo že morate odložiti, pa je ne izpustite izpred oči.
– Priporočamo denarnico, ki jo lahko pritrdite na hlačni pas.
– Če morate nositi večjo količino gotovine, si zagotovite zanesljivo spremstvo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta