Zaradi posledic kajenja umre na svetu sedem milijonov ljudi na leto, v Sloveniji pa okoli 3600, od tega četrtina odraslih že pred 60. letom. Na te skrb vzbujajoče podatke so opozorili govorci na današnjem strokovnem srečanju pred jutrišnjim svetovnim dnevom brez tobaka, ki poteka pod sloganom Brez tobaka za zdravje pljuč.
Pri mladih uspeh, pri odraslih še ne
Na srečanju so postregli s spodbudno novico, da se je razširjenost kajenja med mladostniki in mladimi odraslimi zmanjšala. Kot je razložila Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), so izvedli raziskave pred uvedbo novega zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (ta je med drugim uvedel popolno prepoved oglaševanja in razstavljanja tobačnih in povezanih izdelkov, širitev prepovedi kajenja v zaprtih javnih in delovnih prostorih in prepovedal uporabo tobačnih izdelkov v vseh vozilih v prisotnosti mladoletnih) ter po njej. Iz njih izhaja, da se je delež tistih, ki so v življenju kdaj kadili, znižal med 13-letniki, 15-letniki in tudi 17-letniki. Spodbudno je tudi, da se je tako med 15-letniki kot med 17-letniki znižal delež tedenskih in dnevnih kadilcev. "V tem obdobju v Sloveniji nismo uvedli drugih pomembnih ukrepov ali izvajali večjih aktivnosti razen ukrepov iz novega zakona. Zato lahko po naši oceni pomemben del teh sprememb pripišemo ukrepom novega zakona. S tem se nadaljuje dolgoletno zmanjševanje razširjenosti kajenja med mladostniki," je izpostavila Koprivnikarjeva in dodala, da se je znižal delež kadilcev v najmlajši starostni skupini, to je med mladimi odraslimi, zmanjšalo se je tudi število povprečno pokajenih cigaret na dan - za eno cigareto.
Kaj se dogaja s pljuči po prenehanju kajenja
Že kmalu po opustitvi kajenja telo začne popravljati škodo, povzročeno s kajenjem, koristi opustitve pa se sčasoma večajo. Zdravje pljuč se začne izboljševati kmalu; po dveh tednih do treh mesecih se začne izboljševati pljučna zmogljivost, v času od enega do devet mesecev se zmanjša dražeč kašelj in ublažijo se težave z dihanjem, po desetih letih pa je tveganje za smrt zaradi pljučnega raka pol manjše kot pri kadilcu.
Cigarete in tobak za zvijanje v enotni embalaži
O prihajajoči spremembi je spregovoril Tomaž Pliberšek z ministrstva za zdravje. Od januarja 2020 bodo cigarete in tobak za zvijanje na voljo le še v enotni embalaži, z enotno barvo, obliko in velikostjo črk na njej. "Zavedanje o škodljivosti bivanja v zakajenih prostorih je prispevalo k zmanjšanju kajenja doma in še posebej v prisotnosti otrok. Korenito se je spremenil odnos do kajenja," je še menil Pliberšek.
Med 17-letniki se je leta 2018 v primerjavi z letom poprej delež tistih, ki so kadili, znižal z 58 na 50 odstotkov.
Med 13-letniki se je delež tistih, ki so poskusili tobak med letoma 2014 in 2018, znižal s 14,2 na 10,4 odstotka, med 15-letniki pa s 40 na 28 odstotkov.
Število povprečno pokajenih cigaret na dan se je med vsakodnevnimi kadilci zmanjšalo s 16,3 v letu 2012 na 15,1 v letu 2018.