Moškim se bodo pokojnine zvišale za 11 odstotkov

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
26.11.2019 15:27

SAB, Desus in NSi bi šestletno prehodno obdobje skrajšali na tri ali štiri leta. Levica proti dvojnemu statusu, pomisleke imajo tudi drugi poslanci. Menijo, da bi bilo potrebno soglasje delodajalca.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tisti, ki so že izpolnili pogoje za starostno upokojitev in bodo delali naprej, bodo po novem ob plači prejemali še 40 odstotkov pokojnine.
Andrej Petelinšek

Če imate pogoje za starostno upokojitev in razmišljate, kaj je bolje, upokojiti se še letos ali prihodnje leto, je glede na spremembe pokojninske zakonodaje, ki se obetajo s 1. januarjem, vsekakor bolje počakati. V petek bo o noveli pokojninskega zakona odločal še državni zbor, a kot kaže razprava na ponedeljkovem odboru za delo, družino, socialne zadeve in invalide, ki je predlagane spremembe že potrdil, so novosti za bodoče upokojence že znane.

Med bonusi za otroke bo mogoče izbrati le enega

Moški namreč z januarjem lahko računajo na višje pokojnine, saj se bo zanje zvišal odmerni odstotek s sedanjih 57,25 na 58,5 odstotka. Postopoma se bo nato odmerni odstotek zviševal vse do leta 2025, ko naj bi moškemu za 40 let dela brez dokupa odmerili pokojnino v višini 63,5 odstotka. Za boljšo predstavo poglejmo, kaj to pomeni v številkah. Če bi moškemu letos od pokojninske osnove 1000 evrov odmerili pokojnino, bi dobil 572,50 evra pokojnine, po novem letu pa bo dobil 12,50 evra več oziroma 585 evrov pokojnine. In kolikšna bi bila njegova pokojnina, če bi se upokojil šele leta 2025? Takrat bi ta moški dobil za 62,50 evra višjo pokojnino in bi znašala 635 evrov. Torej bi bila za okoli 11 odstotkov višja.
Z dvigom odmernega odstotka se vsi strinjajo, bi pa Desus, SAB in NSi šestletno prehodno obdobje, katerega namen je spodbujanje ostajanja v aktivnosti, skrajšali na tri oziroma štiri leta, Levica pa bi odmerne odstotke dvignila še za nazaj. Poleg tega v Levici tudi predlagajo, da bi se zajamčena pokojnina za 40 let dela, ki je zdaj 530 evrov, zvišala na 613 evrov, kolikor znašajo minimalni življenjski stroški.

Nič več pokojnina ob plači

Višje bodo po novem letu tudi pokojnine za tiste, ki ob upokojitvi ne bodo imeli 40 let pokojninske dobe, saj se zvišuje odmerni odstotek tudi za 15 let pokojninske dobe, za vdovske in invalidske pokojnine. Zahtevana starost ob upokojitvi pa ostaja nespremenjena - 65 let.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta