Predstojnik oddelka za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (Nijz) Mario Fafangel je povedal, da je trend širjenja koronavirusa v Sloveniji v porastu, vendar pa je krivulja manj strma, kot je bila v začetku marca ob izbruhu epidemije.
V prihodnjih dneh se bo izkazalo, ali so sprejeti ukrepi učinkovali. Vsak državljan bi se moral ravnati, kot da je okužen, dodaja Fafangel, saj bi tako onemogočili širjenje virusa. S tem pa bi tudi obvladovati epidemijo brez potrebe po bolj strogih ukrepih.
V preteklem tednu je bilo v Sloveniji potrjenih 132 primerov novega koronavirusa, od tega je bilo 25 primerov uvoženih iz tujine. 8 okuženih je prišlo iz Hrvaške, 7 iz BiH, 4 iz Srbije, 3 iz Črne gore, 2 iz Kosova in eden iz Kazahstana. 12 primerov je bilo povezanih z uvoženimi primeri, 27 primerov pa je bilo povezanih z lokalnim virom okužbe.
Po trenutni oceni je v Sloveniji aktivnih prek 150 okužb z novim koronavirusom. 14-dnevna kumulativna incidenca v Sloveniji je že zelo blizu 10 (9,85) na 100.000 prebivalcev.
Direktor Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik Aleš Rozman pa je opozoril, da je med populacijo zavladal lažen občutek, da je virus oslabel, ker v zadnjem času smrtnost in število hospitalizacij ni tako visoko kot v prvem valu. "Ta občutek, še enkrat poudarjam, je varljiv, saj trenutno oboleva pri nas mlajša populacija, ki je bolj aktivna in bolj potuje in nima dejavnikov tveganja za hujši potek bolezni," je opozoril Rozman.
Po njegovih besedah se to lahko zelo hitro spremeni. "Ko bo dovolj teh ljudi v populaciji bolnih, bo virus zašel med starejše, med tiste, ki se zdravijo zaradi karcinome ali so imunsko kompromitirani na kakršen koli drug način in pa tudi v domove za ostarele in bolnišnice. Takrat se bodo povišale hospitalizacije in tudi smrti," opozarja Rozman.
"V 80. letih smo imeli epidemijo HIV-a, naučili smo se nositi kondome, danes imamo koronavirus, naučiti se moramo nositi maske," je podal primerjavo Rozman, pri tem pa povedal, da je treba dosledno izvajati higieno rok, nošenje mask in druge ukrepe, ki pomagajo preprečevati širjenje okužbe.
Kacin: Vlada bo ukrepala
Govorec vlade za covid-19 Jelko Kacin je povedal, da so bile na mizi tudi že ideje o skrajševanju obratovalnega časa lokalov, a so se zaenkrat dogovorili, da se za zdaj okrepi inšpekcijski nadzor nad njihovim obratovanjem. Če se bo izkazalo, da je kršitev preveč, potem obstaja možnost, da bo vlada omejila obratovalni čas.
Če se bo število okuženih drastično povečevalo, bo vlada morala ukrepati. "Morda še ta teden zamejiti (druženje) na deset oseb. Vlada bo ukrepala takoj, ko bo ocenila, da smo na robu," je povedal Kacin.
Kacin je glede porok dejal, da naj na dogodkih, ki so načrtovani v tem mesecu, zmanjšajo število povabljenih. "Avgusta pa naj porok ne načrtujejo več," je dodal.