Dogajanje na Ptuju po napovedani, nato pa še v istem dnevu odpovedani selitvi 40 stanovalcev ljutomerskega doma starejših, okuženih s koronavirusom, v ptujsko bolnišnico še vedno odmeva. V bolnišnici zdaj tako vodstvo kot zaposleni izpostavljajo, da so bili narobe razumljeni in nikakor ne odrekajo pomoči tistim, ki jo potrebujejo. Kot kaže, je šlo v pogovorih z ministrstvom za zdravje, ki je sprva odredilo selitev, nato pa si po reakcijah premislilo, marsikaj narobe. Po zadnji odločitvi ministra Tomaža Gantarja torej stanovalcev iz Doma starejših občanov Ljutomer na Ptuj ne bodo pripeljali, hkrati pa odgovora na vprašanje, kam jih bodo selili in ali jih sploh bodo, da bi v domu poskrbeli za zdravo okolje, ta čas, kot kaže, še nima nihče.
Pomagati je treba vsem
Božidar Voljč, predsednik Komisije RS za medicinsko etiko: "Dogajanja na Ptuju, ko je šlo za načrtovano selitev stanovalcev doma starejših v ptujsko bolnišnico, sem spremljal le preko medijev, zato podrobnosti in konkretnejših pogovorov med ministrstvom in bolnišnico ne poznam in ne morem komentirati. Lahko pa rečem, da je seveda vprašanje, ali lahko neka zdravstvena ustanova, ki je namenjena zdravljenju ljudi, reče, da neke skupine bolnikov, v tem primeru okuženih s koronavirusom, a ne bolnih, ne bo sprejela. Pomagati je treba vsem, ki so medicinske pomoči potrebni. Je pa v tem primeru, ko gre za nalezljivo bolezen, treba najprej poskrbeti za varnost zaposlenih, za njihovo zaščito, saj bi lahko v nasprotnem primeru naredili več škode."
Zdravniki poudarjajo, da se ne izogibajo poslanstvu
Z izjavo za javnost so se odzvali zaposleni v ptujski bolnišnici. Ti zdaj poudarjajo, da so bili napačno razumljeni. "Odločitev ministrstva za zdravje, da s ciljem reševanja težke situacije v domovih upokojencev odredi preselitev nebolnih asimptomatskih okuženih varovancev socialnovarstvenih ustanov zgolj na nego v našo bolnišnico, je sprožila številna strokovna vprašanja zaposlenih in pomisleke širše zainteresirane javnosti. Mnenja smo, da tovrstno dejanje v času umirjanja epidemije predstavlja preveliko in nepotrebno tveganje in grožnjo za ustvarjanje novega žarišča v neokuženem območju spodnjega Podravja. Še več, v primeru prenosa okužbe izven bolnišnice so lahko resna grožnja varnosti širšega prebivalstva in gospodarstva z nepredvidljivimi posledicami. Ta dejstva in riziko so morda sprejemljivi in neizogibni v času velike aktivnosti razširjene epidemije, ki pa je do sedaj uspešno omejena. V trenutni fazi epidemiološkega dogajanja nikakor ni tako in zato omenjeni ukrep pomeni dobeseden vnos virusa v neokuženo okolje. Po našem mnenju je ukrep tudi strokovno vprašljiv in v nasprotju z veljavno strategijo obravnave covid pacientov. Zaposleni v ptujski bolnišnici bomo še naprej z vsemi moralno-etičnimi načeli izpolnjevali naše poslanstvo zdravljenja ljudi, ki so naših zdravstvenih uslug dejansko potrebni, in to v vseh situacijah, tudi v primeru okužbe s covidom-19. Že do sedaj tako zdravniki kot medicinske sestre naše bolnišnice sodelujemo v obravnavi varovancev DSO Ljutomer in se nikakor ne izogibamo izpolnjevanju našega poslanstva," so zapisali. Je pa sicer tudi minister Gantar že na odboru za zdravje v torek tudi sam ugotavljal, da bi bila selitev oskrbovancev iz domov v bolnišnice strokovno neutemeljena. "O tem odloča stroka in ne politika, kar je edino pravilno. Da smo izpustili vse iz rok in so oskrbovanci v domovih za starejše drugorazredni državljani, je politikantstvo in krivično do vseh, ki delajo vse in še več, da so varni tako oskrbovanci kot osebje. Trdim, da je vsak, ki je potreboval bolnišnično zdravljenje, to tudi dobil," je poudaril.
Ormoška bolnišnica pomoči ne bi odrekla
Za zdaj še ni jasno, kakšni so naslednji koraki ministrstva in ali bodo okužene iz ljutomerskega doma upokojencev selili. Kot je bilo razumeti vladnega govorca Jelka Kacina, selitev v kakšen hotel ne načrtujejo, saj tam namestitev že zaradi neustrezne opreme, prenizkih postelj denimo, ni mogoča. Ali se bo v prihodnjih dneh zgodila selitev v ormoško psihiatrično bolnišnico, še ni znano. Kot je povedal direktor Psihiatrične bolnišnice Ormož Andraž Jakelj, pogovori z ministrstvom za zdaj ne potekajo: "Če bi nas ministrstvo pozvalo k reševanju nastalih razmer v ljutomerskem domu, pa naša bolnišnica pomoči ne bo odrekla. Seveda ob pogoju, da se zagotovi ustrezna varovalna oprema za zaposlene." Kot je poudaril tudi Danijel Vrbnjak, župan občine Ormož, jih ministrstvo za zdaj ni kontaktiralo.
Niso odstopili od dogovora
Anica Užmah, direktorica Splošne bolnišnice Ptuj, po odločitvi ministra za zdravje, da stanovalcev iz Doma starejših občanov Ljutomer ne prepeljejo v ptujsko bolnišnico, še dodaja: "Nismo bili mi tisti, ki bi odstopili od dogovora, in nismo odklonili pomoči tistim, ki jo potrebujejo, tudi zdravniki ne. Verjamemo, da je do take odločitve privedla strokovna utemeljitev." V ptujski bolnišnici so sicer že pripravili covid oddelek in oblikovali strokovne ekipe za oskrbo bolnikov. Treba je tudi poudariti, dodajajo v vodstvu ptujske bolnišnice, da Ljutomer ne gravitira na območje delovanja njihove bolnišnice in da imajo na svojem območju več podobnih domov in zavodov, za katere je za koordinatorja sekundarne ravni s strani MZ imenovan njihov zdravnik. Užmahova na vprašanje, ali neuspeli poskus sodelovanja lahko vpliva na projekt izgradnje urgentnega centra, odgovarja: "Osebno menim, da dogajanje okrog premestitve covid bolnikov ne sme vplivati na komuniciranje z ministrstvom."
Županja: Ptuj ne želi nikogar zavračati
Na spletnih omrežjih se je razplamtelo nestrpno nasprotovanje selitvi in s tem nudenju pomoči. Županja Nuška Gajšek je nato še mirila in dodatno pojasnjevala, da na Ptuju ne bi koga stigmatizirali ali zavračali. "Nasprotno. Kdorkoli bo iskal pomoč, jo bo pri nas tudi našel. Ptujčani smo zdaj neupravičena tarča kritik, ker smo že neštetokrat dokazali, da imamo srce na pravem mestu, da smo solidarni in da pomagamo." Še prej se je odzval tudi premier Janez Janša, ki je na twitterju zapisal, da smo bili priče žalostnemu obnašanju kadrov stranke SD. Socialni demokrati so Janševe očitke zavrnili in opozorili, da ima njegova vlada težave pri komunikaciji.