Iz RTV Slovenija so sporočili, da so zabeležili en primer ošpic. "Ob seznanitvi s to informacijo smo se nemudoma povezali z epidemiološko službo Nacionalnega inštituta za javno zdravje in začeli izvajati ustrezne preventivne ukrepe za preprečitev morebitnega širjenja bolezni. Vsi, ki so bili v kontaktu z obolelo osebo, so dobili ustrezna navodila, kako v tem primeru ravnati, in so tudi že bili obravnavani v zdravstvenih ustanovah," so sporočili. Po vsej verjetnosti se je okužil v zdravstvenem domu.
Vse zaposlene so obvestili o zabeleženem primeru ošpic in jih pozvali, naj preverijo svoj cepilni status, ki pri ošpicah vključuje dva odmerka cepiva (obstaja pisni podatek o datumih cepljenja). Zaščiteni so vsi, ki so prejeli dva odmerka cepiva oziroma so ošpice preboleli (zapis v zdravstveni kartoteki), in vsi, ki so rojeni leta 1960 in starejši.
Ošpice so zelo nalezljiva virusna bolezen, ki povzroča veliko število smrti po svetu. Bolezen se prenaša s kužnimi kapljicami, ki lahko več ur lebdijo v zraku, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Znaki okužbe so povišana telesna temperatura, nahod, kašelj, vnetje očesnih veznic in pojav značilnega izpuščaja na koži. Med težjimi zapleti je najpogostejša pljučnica, lahko se pojavi tudi vnetje osrednjega živčevja.
Leta 2017 zaradi ošpic umrlo skoraj 110.000 ljudi
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da se število primerov ošpic po svetu povečuje že tretje leto zapored. Med letošnjim januarjem in marcem je bilo število okužb za 300 odstotkov večje kot v enakem obdobju lani.
Bolezen bi bilo možno preprečiti, če bi bilo cepljenega 95 odstotkov prebivalstva. Po podatkih WHO je prvi odmerek dvostopenjskega cepljenja na svetovni ravni dobilo 85 odstotkov ljudi, drugi odmerek pa le 67 odstotkov.
Od začetka leta je 170 držav Svetovni zdravstveni organizaciji prijavilo 112.163 primerov ošpic. V istem obdobju lanskega leta je 163 držav poročalo o 28.124 primerih, poročajo tuje tiskovne agencije.
Glede na zadnje dostopne podatke je leta 2017 zaradi ošpic umrlo skoraj 110.000 ljudi.
Skoraj četrtina bolnikov z ošpicami je hospitaliziranih zaradi zapletov, ki lahko povzročijo invalidnost, možganske poškodbe, slepoto ali izgubo sluha. (STA)