V nedeljo so v Franciji potekale lokalne volitve kljub sicer zelo strogim ukrepom za preprečevanje širjenja epidemije. O primernosti organiziranja volitev v tej situaciji ne bom polemiziral, a sem se odločil, da grem volit. Vzel sem svoj svinčnik, paket dezinfekcijskih robčkov, sedel na kolo in pazil, da ohranim varno razdaljo do drugih volivcev in članov komisije. Kar se moje osebne varnosti tiče, mislim, da s tem nisem tvegal nič več kot ob obisku lekarne. Sem pa, upam, pripomogel k obrambi demokracije, ki je v krizah vedno med najbolj ogroženimi dobrinami. Raziskave javnega mnenja v zadnjih dneh so pokazale, da se je kar tretjina volivcev odločila, da zaradi virusa ne gre na volišča. Preden je vlada v soboto zvečer zaprla vse gostinske lokale v državi, je bilo o tem gotovo veliko gostilniških debat. Druge raziskave so istočasno razkrile, da je strah pred okužbo le neznatno vplival na higienske navade Francozov. Recimo glede umivanje rok po obisku stranišča. Takih, ki gredo na sekret in si roke mirno vtaknejo v žep ali brskajo po nosu, je bilo prej 29, zdaj pa 28. Odstotkov, ne Francozov. Gotovo ste opazili podobnost v številkah. Korelacije ne morem dokazati, a sumim, da obstaja. Kričanje in panika so redko zaveznik odgovornosti in razuma. V tem primeru tudi higienskega minimuma.
Hitrost, s katero se nam normalno življenje postavlja na glavo, je neverjetna. V zadnjih dneh, kot bi rekel Lenin, se dogajajo desetletja. Službeno pot v Zagreb sem odpovedal prejšnji petek, le nekaj ur pred tem, ko so bili vsa potovanja in sestanki odpovedani za vse zaposlene v Svetu Evrope. Mednarodna organizacija, ki ne more imeti mednarodnih poti in sestankov, je v hecnem položaju. Prve dni delovnega tedna smo porabili za saniranje najbolj urgentnih zadev, povezanih z odpovedmi, da bi minimizirali negativne učinke na nadaljnje delo. V mojem direktoratu smo se zelo hitro začeli pripravljati tudi na kolektivni prehod na delo od doma. Ta praksa pri nas, tako kot v mnogih drugih organizacijah in podjetjih, obstaja že dolgo časa, a je namenjena zgolj občasnim, krajšim obdobjem dela posameznikov, pri samostojnih nalogah, kot je pisanje poročil, projektnih osnutkov, govorov in tako naprej. Jasno je, da to ni model, ki bi lahko deloval, ko na delo z doma pošljemo 170 ljudi, kolikor jih je zaposlenih v mojem direktoratu, ki naj zagotovijo nadaljevanje poslovne operativnosti organizacije kot celote. Ne morejo vsi sedeti doma in pisati poročila s sestankov, ki jih ni. V dveh dneh smo zato s sodelavci pripravili seznam nalog in aktivnosti, ki so primerne za delo v novih okoliščinah, za vsako od teh aktivnosti pa smo formirali majhne ekipe štirih ali petih ljudi. Naloga za vzpostavitev načina komuniciranja in sodelovanja znotraj vsake ekipe je prepuščena vodji ekipe, glede na naravo dela in tehnične opremljenosti sodelavcev. Vzpostavili smo protokole za varnost in kontinuiteto administrativnega in finančnega poslovanja. Sodelovanje se vzpostavlja mrežno, med ekipami. Pripravili smo preproste formularje za poročanje, ki jih bodo pripravljali vodje skupin in jih kot digitalno kurirčkovo pošto pošiljali po dogovorjeni komunikacijski verigi do mene. Mnoge od teh rešitev so bile posnemane tudi v drugih delih organizacije. Od kod navdih, sem razumel šele po nekaj dneh. Priprava na novo, izredno situacijo je potekala na podlagi znanja, ki mi ga je s takšno vnemo in učinkovitostjo pred skoraj 40 leti v glavo vtepal moj gimnazijski profesor predmeta splošne ljudske obrambe in družbene samozaščite Janez Janša. Za to sem mu zelo hvaležen, to pravim brez trohice ironije. Direktorat za demokratično participacijo Sveta Evrope je od petka organiziran kot teritorialna obramba.
Bomo razumeli kako majhen, krhek in soodvisen je ta svet? Kako nevarna sta v odgovoru na globalno grožnjo populizem in norčevanje iz znanosti in strokovnjakov?