Po razkritju domnevne korupcije in nepotizma pri nabavi zaščitne opreme, kot je razkril žvižgač Ivan Gale, sicer namestnik direktorja državnih blagovnih rezerv, je danes zvečer vlada obravnavala poročilo o zalogah in naročilih osebne zaščitne opreme ob razglasitvi epidemije, ki ga je zahteval predsednik vlade Janez Janša. V poročilu, ki do konca redakcije še ni bilo javno objavljeno, so združena poročila pristojnih ministrstev in njihovih organov, vlada ga bo poslala v obravnavo državni zbor, poleg tega pa tudi organom pregona.
Tonin vzel Galeta v bran
Ker v vladnem poročilu ni pričakovati kritične obravnave postopkov nabave in ugotavljanje odgovornosti za morebitne napake ali morebitno korupcijo, je bil danes poveden verbalni dvoboj med gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom in Galetom, ki je s svojim pričanjem politično najbolj obremenil Počivalška. Ta trdi, da je Gale med 16. in 23. marcem v imenu državnih blagovnih rezerv podpisal večino od 21 pogodb brez soglasja ministrstva in da so med temi pogodbami tudi podjetja, ki so za posel z maskami dobila predplačilo. Predvsem pa je ključno, da Gale pojasni podpis pod vsaj tri pogodbe. "Tukaj so dokumenti o vplivanju na medresorsko delovno skupino, da se izbere eno konkretno podjetje," trdi Počivalšek.
Gre za pogodbe s podjetji SLA marketing v višini 1,8 milijona evrov, MD Global v višini 9,9 milijona evrov in OECO v višini 3,6 milijona evrov. Na Počivalškove trditve se je oglasil Gale, ki pravi, da je bil podpisnik zgolj petih pogodb, vse so bile podpisane 20. marca. In prav za vse pogodbe naj bi bil pridobil soglasje gospodarskega ministrstva. O nepravilnostih in pritiskih na državne blagovne rezerve je Gale želel obvestiti predsednika vlade Janšo, a do srečanja ni prišlo.
Pogodb je že za 266 milijonov evrov
RTV Slovenija, ki je pridobila del poročila, je danes zvečer poročala, da so državne blagovne rezerve od sredine marca do 25. aprila podpisale 59 pogodb in deset dodatkov k pogodbam. Država je za zaščitno opremo plačala dobrih 266 milijonov evrov. Gale trdi, da je podpisal le pet pogodb, podatki ministrstva za gospodarstvo pa kažejo, da je podpisal enajst pogodb in tri dodatke k pogodbam, skupaj v vrednosti 70 milijonov evrov. Nekdanji direktor blagovnih rezerv Anton Zakrajšek je podpisal 13 pogodb, največ pogodb in aneksov pa je podpisal finančnik zavoda Lojze Černe.