Nacionalni preiskovalni urad: Večno kritiziran, a nujno potreben urad

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
08.05.2020 06:30

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) deluje deset let. Ta elitna enota kriminalistične policije pa je ves čas deležna očitkov, da svojega dela ne opravlja, kot se od nje pričakuje. Od srede ima novega vodjo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Preiskovalci NPU so se med drugim ukvarjali tudi s korupcijo v zdravstvu. 
Andrej Petelinšek

Vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Anton Travner je razrešil Darka Muženiča, ki je urad vodil komaj leto dni. Da je bil Muženič razrešen v skladu z zakonom o javnih uslužbencih, so včeraj sporočili iz vrha policije. Po tistem delu zakona, kjer piše, da je lahko funkcionar razrešen v letu dni od zamenjave njegovega predpostavljenega tudi brez obrazložitve. A nekateri, na primer Policijski sindikat Slovenije, so prepričani, da ta zakon za direktorja NPU ne velja, zato od vodstva policije terjajo pojasnila. V zakonu o organiziranosti in delu policije sicer piše, da direktorja NPU imenuje in razrešuje generalni direktor policije. "Za postopek se uporabljajo določbe zakona, ki ureja sistem javnih uslužbencev, o imenovanju in razrešitvi direktorja organa v sestavi," je določeno.

Sprememba v času druge Janševe vlade

Vinko Gorenak, zdaj državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Janeza Janše, v času druge Janševe vlade (od februarja 2012 do marca 2013) pa notranji minister, je na očitke o sporni zamenjavi Muženiča na twitterju zapisal: "Vik in krik ob menjavi Muženiča na NPU, češ da je razrešitev nezakonita, ker ni dal soglasja k razrešitvi. Butale ... od kdaj pa mora razrešeni dati soglasje k svoji razrešitvi? Zakon, ki o tem govori, je nastal leta 2013, kot takratni minister ga poznam. Zakonita razrešitev!" Gorenak je kot takratni minister pripravil kasneje sprejeti predlog zakonodaje, ki je spremenila možnost razreševanja ne le direktorja NPU, ampak tudi generalnega direktorja policije v obdobju leta dni po zamenjavi na ministrskem stolčku oziroma v vrhu policije. Do tedaj je bilo v zakonu določeno - kot je bilo zapisano v predlogu zakonodaje ob ustanovitvi NPU, gre za varovalke pred samovoljno razrešitvijo direktorja NPU -, da lahko direktorja omenjenega urada razreši generalni direktor policije, a le, če bo ta sam zahteval razrešitev ali bo trajno izgubil delovno zmožnost ali bo pravnomočno obsojen zaradi kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, ali na nepogojno kazen zapora, daljšo od treh mesecev. Zaradi kršitve dolžnosti ali hujšega škodovanja ugledu, zakonitosti delovanja ali operativne avtonomnosti pa bi direktor NPU lahko bil razrešen le ob soglasju strokovne komisije.

Politiki o prepočasnem in premalo učinkovitem delu

A kot se je menjavala oblast, so se menjavali generalni direktorji policije, ti pa so posegali tudi v vodstveno strukturo NPU. Prvi uradni direktor NPU je bil Harij Furlan, ki je urad zapustil, ko je prevzel vodenje specializiranega državnega tožilstva. Urad so tako večinoma vodili ljudje, ki so imeli pooblastila za vodenje, ne pa tudi uradno direktorskega položaja. Tako ministri kot generalni direktorji policije so, ko so se zgodile menjave v vrhu NPU, to argumentirali s tem, da se je od urada pričakovalo več. Stanislav Veniger, ki je vodenje policije prevzel v času ministrovanja Gorenaka, je na primer za Večer o delu urada, preden je zamenjal vodjo, dejal, da v NPU naredijo premalo glede na to, koliko jih je. Da od novega vodstva pričakuje, da bo urad boljši, predvsem v smislu, da bo teh kaznivih dejanj manj, da jih bodo s svojo učinkovitostjo in delom tudi preprečevali, ne pa zgolj preiskovali za nazaj. Omenjal je tudi rezultate nadzora v NPU, ki po njegovih besedah kažejo kup nepravilnosti pri delu.
​Pod vlado Mira Cerarja je bil NPU deležen najhujših kritik prav iz vrst SDS. Gorenak je na primer v času, ko je notranje ministrstvo vodila Vesna Györkös Žnidar, dejal, da nikakor ne moremo biti zadovoljni z delom kriminalistične policije, zlasti NPU, na področju najzahtevnejših kaznivih dejanj. "Precej indicev je tudi v smeri politične pristranskosti in motiviranosti tega dela kriminalistične policije, kar je nedopustno," je izjavil za Večer. Niso pa bili kritiki zgolj iz SDS. Ob preiskavah v državnem zboru, ko je bila pod drobnogledom Alenka Bratušek (SAB) zaradi (samo)imenovanja za evropsko komisarko - ovadbo je kasneje tožilstvo zavrglo -, so NPU prav tako očitali politično preiskovanje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.