Nadomestilo plače po koncu funkcije poslanca neodvisno od tega, kako dolgo je sedel v poslanskih klopeh, ta predlog je zaokrožil nedavno. Češ, gre za socialno varnost. Ali bi podprli spremembo zakona o poslancih v zvezi s prejemanjem nadomestila, smo zato vprašali v poslanske skupine zdaj, ko je državni zbor tik pred zaključkom parlamentarnih počitnic (uradni konec: 1. septembra).
Zdaj 6 mesecev mandata, 6 mesecev nadomestila
Veljavni zakon o poslancih (smiselno velja tudi za ministre) določa, da ima poslanec, ki mu je prenehal mandat in iz objektivnih razlogov ne more nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve in ne izpolnjuje minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, dokler se ne zaposli ali začne opravljati pridobitne dejavnosti oziroma dokler ne izpolni pogojev za upokojitev, pravico do nadomestila v višini 80 odstotkov zadnje plače, ki jo je prejemal, ko je opravljal funkcijo, vendar najdlje šest mesecev od prenehanja mandata. Pravica do nadomestila, to določa zakon o poslancih, se lahko podaljša do izpolnitve pogojev za upokojitev, a najdlje še za šest mesecev. In: poslanec, ki je opravljal funkcijo poslanca že pred mandatom, ki mu je prenehal, ima za vsak prejšnji zaporedni mandat pravico do dodatnega trimesečnega nadomestila plače, vendar ne več kot šest mesecev skupaj. Čas prejemanja nadomestila se šteje v delovno dobo. Zdajšnja polletna pravica do nadomestila je prepolovljena prejšnja enoletna.
Zadnji iz prejšnjega parlamentarnega sklica je julija nadomestilo dobil Janko Veber, so pa tudi že novi upravičenci
Manjkajo vse bolj pravila za odpoklic poslanca?
V parlamentarno proceduro vloženi predlog sprememb in dopolnitev zakona o poslancih, ki se ukvarja med drugim tudi s "sprotnimi" finančnimi nadomestili poslancem, ima tudi nasprotnike. Na vprašanje Večera, ali manjkajo slovenski ureditvi vse bolj pravila za odpoklic poslanca, na primer v NSi odgovarjajo, da je ta razmislek na mestu, bolj pa so v stranki zaskrbljeni nad predlogom koalicije, "ki v spremembah zakona o poslancih črta določbo o okoliščinah, ko poslancu mandat preneha". Mislijo na nezdružljivost funkcij, zadnji primer še brez epiloga je poslanec Ferenc Horvath. V Levici novele zakona o poslancih ne podpirajo, tudi predvsem zaradi umika sankcij za nedovoljeno opravljanje nezdružljivih funkcij in "zaradi dodatnih privilegijev, ki odstopajo od ostalih v sistemu javnih uslužbencev, med katerimi je tudi nadomestilo za prevoz na delo".
Fakin, Krajčič, Veber ...
Dvaindvajset poslancev in poslank (največ članov v prejšnjem sklicu najmočnejše vladne stranke SMC) je takoj od lanskega junija, z iztekom mandata 2014-2018, prejemalo nadomestilo plače. Zadnji iz prejšnjega parlamentarnega sklica je nadomestilo plače (2407 evrov) julija, leto po predčasnih parlamentarnih volitvah, dobil nekdanji poslanec Janko Veber (dolgo SD, potem je bil neodvisni oziroma ustanovil svojo stranko). Iz tega mandata je na nadomestilu kratkotrajni poslanec največje vladne stranke LMŠ Darij Krajčič, ki je pozimi pospravil poslansko klop po aferi, ko je v trgovini v bližini državnega zbora "pozabil" plačati sendvič. Prejšnji mesec je dobil nadomestilo bruto 3893 evrov. Na nadomestilu (dobrih 4000 evrov bruto) je bil še julija tudi Samo Fakin, prvi minister za zdravje v vladi Marjana Šarca, ki je v začetku leta odstopil uradno iz zdravstvenih razlogov.