Nadomestno materinstvo: Dvomljivi dokumenti v tujini rojenega otroka slovenskega para

Darja Kocbek Darja Kocbek
19.06.2019 18:18

Zakonca sta na veleposlaništvu v Kijevu zahtevala izdajo potnega lista za novorojenca, ki naj bi ga bila žena predčasno rodila v Ukrajini v porodnišnici, katere imena in naslova se ne spomni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V primerih, ko posredniki po obvodih dosežejo vpis v matični register, obstaja nevarnost, da bi lahko bili starši otrok, rojenih z nadomestnim materinstvom, cilj nadaljnjega izsiljevanja in groženj kriminalnih združb. Fotografija je simbolična. 
Sašo Bizjak

Marca 2017 sta na Veleposlaništvo Republike Slovenije v Kijevu prišla zakonca iz Slovenije in zaprosila za izdajo potnega lista za dojenčka. Žena je zatrdila, da je otroka v Ukrajini rodila predčasno. To se dogaja in ni nič nenavadnega. Zadeva pa je postala sumljiva, ko se starša nista spomnila imena in naslova porodnišnice in nista imela zahtevanih dokumentov za izdajo potnega lista. Veleposlaništvo ju je namreč zaprosilo za potrdilo porodnišnice o porodu, rojstvu ali kopijo odpusta iz porodnišnice. Možno je, da bi šlo za par, ki sam ne more imeti otrok, zato se odloči za nadomestno materinstvo, ki je v Sloveniji prepovedano.
Omenjena zakonca sta veleposlaništvu v Kijevu predložila potrdilo DNK diagnostičnega centra DDC, da "ni izključeno, da je domnevni oče biološki oče testiranega otroka". Toda v drobnem tisku tega potrdila je navedeno, da rezultati najbrž ne bi bili veljavni v postopku dokazovanja očetovstva po sodni poti, ker laboratorij ne more potrditi izvora vzorca. Imena ljudi, navedenih na potrdilu, je posredovala stranka, zato ju ni bilo mogoče preveriti. Laboratorij pa ne prevzema odgovornosti napačne ali napačno navedene informacije pacientov.

​Dvomi zunanjega ministrstva

Ker zakonca zahtevanih dokumentov nista predložila, je veleposlaništvo v Kijevu dokumentacijo posredovalo pristojni upravni enoti, o zadevi pa obvestilo ministrstvo za zunanje zadeve, ministrstvo za notranje zadeve in ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Od pristojne upravne enote so na veleposlaništvu v Kijevu čez nekaj dni dobili obvestilo, ki jih je zelo presenetilo, saj je za otroka opravila naknadni vpis rojstva in državljanstva ter vpis stalnega prebivališča v matični register. O tem je ministrstvo za zunanje zadeve seznanil tudi eden od znanih slovenskih odvetnikov.

Nevarnost nadaljnjega izsiljevanja

Veljavna zakonodaja po pojasnilih ministrstva za notranje zadeve drugih dokazov v takšnih primerih ne predvideva. Z ministrstva za delo so ministrstvu za zunanje zadeve pojasnili, da so prejeto dokumentacijo posredovali v seznanitev pristojnemu centru za socialno delo. Spomnili so še na sklepe prvega sestanka medresorske delovne skupine za mednarodnopravna vprašanja na področju družinskih zadev leta 2015, da bo ministrstvo za zunanje zadeve pripravilo navodilo za diplomatsko-konzularna predstavništva, da njihovi uslužbenci na podlagi zakona o splošnem upravnem postopku lahko ves čas ugotavljajo stanje in izvajajo dokaze o dejstvih, pomembnih za izdajo odločbe. Na ministrstvu za delo so očitno spregledali, da so na veleposlaništvu v Kijevu zahtevali "dokaze o dejstvih, pomembnih za izdajo odločbe", a jih od zakoncev niso dobili.
Na ministrstvu za zunanje zadeve opozarjajo, da kadar posredniki po obvodih dosežejo vpis v matični register, obstaja nevarnost, da bi lahko bili starši otrok, rojenih z nadomestnim materinstvom, cilj nadaljnjega izsiljevanja in groženj kriminalnih združb, ki želijo zaslužiti dodaten denar. Prav tako obstaja možnost, da postopke proti njim uvedejo uradni organi, ki raziskujejo primere "trgovanja z otroki", kar je kvalificirana oblika trgovine z ljudmi.
Veleposlaništvo v Kijevu je v zadnjem mesecu prejelo več vprašanj o pridobitvi dokumentov za otroka, rojenega prek nadomestnega materinstva. Kaj pravi zakonodaja, bomo poročali jutri.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta