Današnji študenti že izbirajo delodajalce glede na to, kako se zavzemajo za trajnostni razvoj, kljub temu je pri podjetjih še vedno veliko prostora, je na posvetu o okoljskih izzivih in vplivu podnebnih sprememb na slovensko družbo in gospodarstvo dejala dr. Ljubica Knežević, profesorica na ekonomski fakulteti v Ljubljani.
Odpadki v turizmu
Čeprav podnebne spremembe v glavnem povezujemo s kmetijstvom, je po besedah Kneževićeve turizem zaradi odpadkov in prometa najbolj umazana industrija. Med podjetji, ki jih čaka prilagajanje podnebnim spremembam, so tudi zavarovalnice. Maja Krumberger, direktorica Slovenskega zavarovalnega združenja, je dejala, da so podnebne spremembe pomembne tudi za druge sektorje, in izpostavila energetiko, zdravje in kmetijstvo.
Sofinanciranje zavarovalnih premij za kmetijstvo je nujen ukrep
Lanski april za sedem stopinj toplejši od povprečja
Zaradi podnebnih sprememb se bo temperatura v Sloveniji še naprej dvigovala, s tem, da se je že zdaj dvignila bolj od svetovnega povprečja, je opozorila klimatologinja na Agenciji RS za okolje Mojca Dolinar. Ko je aprila lani bila temperatura za sedem stopinj Celzija višja od povprečja, smo zato, ker je bilo to na prehodu med pomladjo in poletjem, čutili bistveno manj, kot bi, če bi imeli enak dvig sredi poletja. Ne glede na to, kateri od treh scenarijev, ki so jih naredili na Agenciji RS za okolje, se bo uresničil, nam grozijo daljši vročinski valovi, sprememba padavinskega režima s poplavami in sušami, močni vetrovi.
Državne pomoči po suši in pozebi
Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je lani 1297 kmetom, ki jih je v letu 2017 prizadela pozeba, izplačala pomoč v skupni višini 5,77 milijona evrov. Ocenjena neposredna škoda v tekoči kmetijski proizvodnji zaradi te pozebe je znašala 46,8 milijona evrov. Pomoč zaradi suše v letu 2017 je lani prejelo 11243 kmetov. Skupaj so prejeli 6,9 milijona evrov pomoči. Končna ocena neposredne škode v tekoči kmetijski proizvodnji zaradi posledic suše v letu 2017 je znašala dobrih 65,2 milijona evrov.
V letu 2018 je za sofinanciranje premij za zavarovanje v kmetijstvu in ribištvu 8120 upravičencev prejelo 4,4 milijona evrov pomoči države. Na police za zavarovanje posevkov, nasadov in plodov se je nanašalo 55 odstotkov zavarovalnih pogodb, preostalih 45 odstotkov zavarovanj, za katere so kmetje dobili subvencijo države, se je nanašalo na zavarovanje živali za primer bolezni.