S 1. januarjem bosta začeli veljati novela pokojninske zakonodaje in novela urejanja trga dela, ki jo je danes sprejel državni zbor. Slednja zvišuje minimalno denarno nadomestilo za čas brezposelnosti s 350 na 530 evrov bruto. Najvišje pa ostaja enako, 892 evrov bruto. Podaljšuje se zavarovalna doba za priznanje pravice do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti z veljavnih devet na deset mesecev v zadnjih 24 mesecih.
Milejše sankcije za brezposelne
Da bi pospešili aktivacijo starejših brezposelnih, zakon spreminja čas prejemanja nadomestila. Za zavarovance, ki so starejši od 53 let in imajo več kot 25 let zavarovalne dobe, je predvideno prejemanje denarnega nadomestila v trajanju 19 mesecev, zavarovanci, ki so starejši od 58 let in imajo več kot 28 let zavarovalne dobe, pa bodo lahko prejemali nadomestilo 25 mesecev. Novost je tudi, da denarnega nadomestila ne bodo mogli več prejemati zavarovanci, ki izpolnjujejo pogoje za poklicno in starostno upokojitev.
Pokojnina se bo za skrb za vsakega otroka povišala za 1,36 odstotka, a največ za tri otroke
Pri pokojninah brez sprememb
Državni zbor je danes s 46 glasovi za in enim proti sprejel tudi pokojninsko novelo. Dopolnila, ki so jih vložili v Levici, SDS in NSi, so zavrnili. Po enem od dopolnil Levice bi člen, ki ureja dvojni status, črtali. Po njihovem mnenju namreč vnaša razlike med tistimi, ki bodo še lahko delali po 40 letih pokojninske dobe, in tistimi, ki tega ne bodo mogli. V SDS so želeli z dopolnilom stimulacijo za ostajanje v delovni aktivnosti še zvišati, in sicer s 40 na 100 odstotkov, za kar se je zavzemala tudi obrtna zbornica. V NSi pa so si prizadevali, da bi na novo odmerili pokojnine, ki so bile odmerjene po letu 2013.
Desus pogojuje podporo interventnemu zakonu
Štirje poslanci Desusa bodo ponovno podprli zakon o izvrševanju proračunov, pogojujejo pa podporo interventnemu zakonu. Do ponedeljka želijo podpise vsaj vodij poslancev LMŠ, SD in SMC, da bodo takoj vložili novelo, s katero bodo določili izredno usklajevanje pokojnin v odstotkih. Sicer zakona ne bodo podprli, je povedal predsednik Karl Erjavec. Desus nasprotuje načinu izrednega usklajevanja pokojnin, kot je na predlog SAB določen v interventnem zakonu oziroma zakonu o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2020 in 2021 ter izredni uskladitvi pokojnin. Poslanci so sicer minuli teden rešitev, po kateri se bodo ob vsaj 2,5-odstotni gospodarski rasti v letošnjem letu pokojnine konec leta 2020 vsem upokojencem zvišale za enak znesek, izglasovali zelo na tesno. (sta)