Nakup zaščitne opreme: Kdo ni zaslužil za sendvič

Uroš Esih Uroš Esih
05.05.2020 20:15

Obrambni minister Matej Tonin je na Komisiji državnega zbora za nadzor javnih financ razkril, da je Šarčeva vlada v času pred pandemijo kupovala maske FFP2 dražje kot Janševa vlada med pandemijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Naš cilj je bil čim prej podpisati pogodbe in robo spraviti v Slovenijo," je povedal nekdanji direktor blagovnih rezerv Anton Zakrajšek. 
Robert Balen

Komisija državnega zbora za nadzor javnih financ, kjer ima večino opozicija, je na zahtevo opozicijskih poslanskih skupin SD, LMŠ, Levice in SAB danes razpravljala o gospodarnosti in učinkovitosti porabe javnih sredstev za nakup zaščitne opreme zaradi epidemije koronavirusa. Da nova vlada Janeza Janše, ki je posle prevzela 13. marca, ni bila pripravljena na zahtevno situacijo, je priznal obrambni minister Matej Tonin, hkrati pa se je vprašal, kdo bi lahko bil v takšni hektiki sploh pripravljen. "Dobili smo kaos, izjemno težko situacijo, nismo imeli ne 100 dni miru, niti enega tedna ne, da bi prevzeli posle, imeli smo eno celo sobotno dopoldne," je nadaljeval predsednik Nove Slovenije.
Tonin je v nadaljevanju razkril nekaj podrobnosti iz vladnega poročila o sumih nepravilnosti pri nabavi zaščitne opreme in ventilatorjev v času pandemije covida-19. Obravnava omenjenega poročila je bila danes znova na dnevnem redu vlade. "Vlada bo sprejela obsežno poročilo o nabavah. Boste izvedeli zelo zanimive stvari, kakšna je bila cena FFP2-mask. V času vlade Marjana Šarca so se maske kupovale po 4,64 evra, v času Janševe pa po 3,40 evra," je razkril Tonin, več pa parlamentarcem pred sprejetjem poročila ni želel povedati.
Dejal je le, da bo iz poročila mogoče razbrati še "marsikaj drugega". S tem je Tonin nakazal, da bo vladno poročilo prvenstveno kritično do stanja, ki ga je Janševa vlada nasledila od Šarčeve. Ko je vajeti prevzela Janševa vlada, je bilo v skladišču v Rojah 93.500 kirurških mask, 2000 mask zaščite FFP1, 1000 zaščitnih mask FFP2, 3400 zaščitnih mask FFP3, pa še 2700 zaščitnih lahkih kombinezonov in 5950 zaščitnih kombinezonov višje stopnje. Poročilo naj bi sicer obsegalo 70 do 80 strani. Vlada je poročilo obravnavala že dvakrat, po Janševih napovedih pa naj bi bilo poročilo v poslanskih klopeh ta teden, kar pomeni zamudo dobrega tedna dni glede na prvotno napovedan termin.
Tonin je izrazil začudenje, da je nabavo zaščitne opreme prevzel zavod za državne blagovne rezerve (DBR), ki za to ni bil ne kadrovsko in ne strokovno usposobljen. Nekdanji direktor DBR Anton Zakrajšek pa je bil presenečen, da bo zavod, ki na tem področju nima veliko izkušenj, vodil nabavo zaščitne opreme. "Hitelo se je z naročili. Naš cilj je bil čim prej podpisati pogodbe in robo spraviti v Slovenijo," je povedal Zakrajšek in še poudaril, da so za vse pogodbe z dobavitelji dobili soglasje vlade oziroma ministrstev.
"Če kdo misli, da smo v tem času res razmišljali, kako bi zaslužili za kakšen sendvič ali bog ne daj tisoče evrov in zato iskali določena podjetja, potem, verjemite mi, ne bi mogel bolj zgrešiti," je v bran vladnemu načinu nabave zaščitne opreme povedal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti.
Predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel je že pred sejo komisije v izjavi novinarjem pojasnil, da bodo revidirali vlado, ministrstvo za gospodarstvo, ministrstvo za obrambo in zavod za blagovne rezerve. Fokus bo na vseh ključnih vprašanjih glede nabav zaščitne in druge opreme, za sodišče pa je posebno zanimivo vprašanje usode pogodb, s priporočili in ukrepi pa se želijo usmeriti v prihodnost, da se takšna situacija ne bi ponovila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta