V KSS Pergam so razočarani nad izhodišči za spremembe zakona o urejanju trga, ki jih je pripravilo ministrstvo za delo. "Strinjamo se, da je treba najnižje nadomestilo za brezposelnost zvišati s 350 evrov na okoli 530 evrov bruto, kar nanese 392 evrov neto, kolikor je denarna socialna pomoč. Povišati pa bi se moralo tudi najvišje nadomestilo, ki zdaj znaša 892 evra bruto, sicer bo nadomestilo vse manj odvisno od naše predhodne plače," je opozoril Jakob Počivavšek, predsednik KSS Pergam na današnji skupni tiskovni konferenci ZSSS in KSS Pergam. Nesprejemljiv se jim zdi predlog, da se čas prejemanja nadomestila za starejše od 55 let skrajša s sedanjih 25 mesecev na 19 mesecev in podaljša najnižja zavarovalna doba za upravičenost do nadomestila za brezposelnost z devet mesecev na dvanajst. "To ne bo zmanjšalo obsega prekarnega dela, ampak bo prekarce postavilo v še težji položaj," ocenjuje.
"Namesto o zviševanju upokojitvene starosti bi se morali pogovarjati o višjih pokojninah"
Polovica pokojnine ni sprejemljiva
Obrtniki in podjetniki, ki želijo po upokojitvi opravljati dejavnost, imajo pravico do polne pokojnine, ki so si jo prislužili s svojim delom. Prejemanje zgolj 50-odstotne pokojnine prva tri leta po upokojitvi zato zanje ni sprejemljiv predlog, so na današnji seji soglašali člani upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije.
Opozorili so tudi, da mora obstajati varovalka, da lahko delodajalec z delavcem, ki izpolni pogoje za upokojitev, prekine delovno razmerje. Te varovalke namreč v trenutnih predlogih ni. Sicer pa predlagajo, da se odmerni odstotek pri moških in ženskah izenači na 63 odstotkov v enem letu in ne v šestih letih.
Razpravljali so tudi o spremembi zakona o urejanju trga dela. Glede na trenutno stanje na trgu dela, kjer se gospodarstvo sooča s hudim pomanjkanjem delovne sile, obrtniki in podjetniki ne podpirajo povečanja pravic oziroma ugodnosti za brezposelne.