Med predsednikom Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Janezom Sušnikom in predsednikom Mestne zveze upokojencev (MZU) Ljubljana - Osrednjeslovenske pokrajinske zveze društev upokojencev Marjanom Sedmakom se že nekaj časa vrstijo nesoglasja in medsebojna obtoževanja. Spor pa je dokončno dosegel vrh, ko je Sušnik v obvestilu društvom in pokrajinskim zvezam društev upokojencev konec junija sporočil, da tista, ki bodo oktobra sodelovala na Festivalu za tretje življenjsko obdobje, ne bodo dobila sredstev ZDUS. Danes se je Sušnik, ki je ob podpori članov upravnega odbora pojasnjeval še nekaj drugih razhajanj s Sedmakom, nekoliko popravil, rekoč, da se je v obvestilu mogoče nekoliko nerodno izrazil. "Vsa sredstva, ki jih za različne aktivnosti, tudi za projekt Starejši za starejše, dobijo iz javnih sredstev, bodo glede na že znane kriterije dobila vsa društva. Ne bodo pa društva, ki bodo sodelovala na tem festivalu, dobila sredstev, ki jih ZDUS dobi od donatorjev." Na festivalu bodo poleg članic MZU Ljubljana sodelovala tudi nekatera društva, ki so tudi članice ZDUS, a Sušnik pravi, da na dveh stolih hkrati pač ni mogoče sedeti.
"Sporazum o sodelovanju ponižujoč"
V ZDUS so se sodelovanju na festivalu, ki poteka v organizaciji podjetja Proevent, odrekli lani, ko so, tako Sušnik, ugotovili, da jim sodelovanje pri organizaciji dogodka povzroča le stroške. "Ko sem želel vedeti, kakšen bo naš izkupiček, koliko stroškov nam bodo krili, nisem dobil odgovora. Prav tako nam niso želeli predložiti finančnega poročila. Sporazum o sodelovanju je bil naravnost ponižujoč, zato se je upravni odbor odločil, da bo ZDUS izstopil kot soorganizator." Predlog naj bi podprli tudi člani MZU, proti naj bi bil le Sedmak, je pojasnil Sušnik, ki nima nič proti nadaljevanju festivala. Sami pa so šli svojo pot in so že maja, čeprav naj bi jim zaradi Sedmakovega lobiranja in intervencij župana Zorana Jankovića ljubljanska podjetja že obljubljena donatorska sredstva odrekla, organizirali prireditev Medgeneracijsko sožitje. "ZDUS ne bo hlapčeval, tudi mi želimo imeti nekaj od prireditve, in ker ni bilo tako, imamo zdaj svoj festival," je dejal predsednik ZDUS.
Če bodo boljši odnosi, lahko gre že danes
Ob tem je Sušnik zavrnil Sedmakove navedbe, da naj bi za predsedniško funkcijo prejemal 700 evrov mesečno. "Prejmem 500 evrov in 0,16 evra za prevoženi kilometer potnih stroškov. Ob tem mora biti predsednik na sedežu skoraj vsak dan, če ne, pa na terenu," je potožil Sušnik in ponovil, da lahko gre danes, če se bodo zaradi tega odnosi izboljšali. Na očitke, ki prihajajo z MZU Ljubljana, češ da naj bi bil diktatorski, je priznal, da je kot nekdanji menedžer pri financah res nekoliko avtoritaren, saj mora biti jasno, kdo pije in kdo plača.
Nezadovoljni z letnim dodatkom
Upokojenci so danes na račune prejeli letni dodatek, vendar ne vsi enakega. Ta je glede na višino izplačila razdeljen v pet razredov. Najvišji letni dodatek so prejeli tisti s pokojnino do 470 evrov, najnižjega pa tisti s pokojnino nad 810 evrov. Prejemniki invalidskega nadomestila v višini do 670 evrov so prejeli 237 evrov dodatka, tistim z nadomestilom v višini nad 670 evrov do 810 evrov je bilo nakazanih 187 evrov dodatka, tistim z nadomestilom nad 810 evrov pa 127 evrov. V Zvezi društev upokojencev Slovenije so nezadovoljni, da upokojenci še vedno prejemajo letni dodatek v petih različnih višinah." Vlada bi, tudi zaradi konca krize in varčevanja, morala upoštevati sistemski zakon in upokojencem letni dodatek izplačevati le v dveh višinah in pravočasno," je dejal predsednik ZDUS Janez Sušnik, ki je prepričan, da se o upokojencih govori le pred volitvami, nato pa se na njih pozabi.