Naši politiki: Razen Počivalška o testiranjih (še) nič

Žana Vertačnik Žana Vertačnik
23.03.2020 20:15

Katerim preventivnim postopkom sledijo slovenski politiki in kakšni so scenariji, če zboli kdo od ministrov ali treh predsednikov: države, državnega zbora in vlade.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Tako predsednik vlade kot ministri v času epidemije covida-19 spoštujejo stroge higienske ukrepe, ki jih je predlagal Nacionalni inštitut za javno zdravje ter se samoopazujejo," so nam pojasnili iz kabineta predsednika vlade Janeza Janše na vprašanje, kakšno je obnašanje politikov. Premier je v javnih nastopih državljane večkrat pozval k odgovornemu in samozaščitnemu ravnanju, prav tako nekateri drugi politiki. Istočasno pa se v svetu vrstijo primeri akterjev, ki so okuženi ali pa so z okuženim bili v stiku, nazadnje smo izvedeli o samoizolaciji nemške kanclerke Angele Merkel, pred tem je udarila novica, da je okužena partnerka kanadskega premierja Justina Trudeauja. Preverili smo, kako se z epidemijo soočajo v slovenskem političnem vrhu.

Na mesto ministra državni sekretar

Iz Janševega kabineta pojasnjujejo, da bi ga v primeru njegove odsotnosti ali zadržanosti nadomestil eden od ministrov, ki opravljajo funkcijo podpredsednika vlade. To so gospodarski minister Zdravko Počivalšek, obrambni minister Matej Tonin in kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. Podpredsednik bi Janšo nadomestil pri predstavljanju vlade, vodenju vladnih sej in usmerjanju uprave, ne pa pri opravljanju nalog, ki se nanašajo na zaupnico vladi ter na imenovanje in razrešitev ministrov. Na kabinet smo sicer naslovili več vprašanj, med drugim so nas zanimala morebitna testiranja ministrov na novi koronavirus, a odgovorov glede tega nismo prejeli. Kot je naznanil sam, se je na virus ob povišani temperaturi sicer testiral Počivalšek, a je bil test negativen. So nam pa v kabinetu pojasnili, kaj pritiče odsotnosti ministrov: "Minister lahko pisno pooblasti državnega sekretarja, da ga nadomešča v času njegove odsotnosti ali zadržanosti pri vodenju in predstavljanju ministrstva ter predlaganju gradiv v obravnavo vladi. Minister ne more pooblastiti državnega sekretarja ali koga drugega, da izdaja predpise in glasuje na seji vlade."
Kako v tem času ravnajo v uradu predsednika države Boruta Pahorja? "V uradu predsednika načeloma ne sprejemamo zunanjih obiskovalcev, predsednik republike sprejema zgolj nujne in vnaprej dogovorjene obiske ob doslednem spoštovanju vseh varnostnih in higienskih ukrepov," so nam pojasnili. V primeru povečanega tveganja bodo izvedli potrebne korake in ukrepe, da še naprej zagotovijo "nemoteno izvajanje funkcije predsednika republike in vrhovnega poveljnika obrambnih sil".

Pahorja bi nadomestil Zorčič

Kot sicer narekuje slovenska ustava, bi funkcijo predsednika države Pahorja v primeru njegove zadržanosti začasno prevzel predsednik državnega zbora (DZ) Igor Zorčič. "Do takega primera v tem in prejšnjem mandatu predsednika republike Boruta Pahorja ni prišlo. Bivši predsednik republike dr. Danilo Türk je ob odhodu na operativni poseg v tujino ob tem obvestil takratnega predsednika državnega zbora in s tem seznanil tudi tedanjega predsednika vlade," so še pojasnili v uradu.
Predsednika DZ Zorčiča bi po poslovniku nadomestil eden od podpredsednikov: Tina Heferle, Jože Tanko ali Branko Simonovič. Če Zorčič ne bi pooblastil nobenega od teh, bi ga nadomestil najstarejši, to je Simonovič. "Predsednik DZ v teh dneh opravlja vse potrebne naloge, vezane na poslanstvo DZ. Glede na njegovo funkcijo aktivno prispeva k iskanju najboljših rešitev v smeri reševanja razmer, ki so nastale v času epidemije novega koronavirusa," o spopadanju z virusom pojasnjujejo v DZ. Zorčič je prestavil nenujne sestanke in sprejeme, tudi poti v tujino, stiki z uslužbenci pa so omejeni na minimum. DZ se bo sicer glede na trenutne razmere v marcu in aprilu sestajal le na izrednih sejah. Zadeve, ki so bile predvidene za obravnavo na rednih sejah, pa bo obravnaval predvidoma na majskem zasedanju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta