"Ne dovolimo vpogleda v naše zdravstvene kartoteke"

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
13.07.2020 18:27

O tem, ali bo odšel okuženi stanovalec doma starejših na zdravljenje v bolnišnico ali ne, lahko presodi le njegov osebni zdravnik ob soglasju stanovalca ali njegovih svojcev, meni Miroslav Aleksander Kolenko

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ker se stanovalci domov starostnikov v Poljčanah in Slovenski Bistrici bojijo, da bi se sporna praksa s seznami iz prvega vala epidemije ponovila tudi v primeru drugega vala, so pod vodstvom Miroslava Aleksandra Kolenka ukrepali.
Andrej Petelinšek

Stanovalci domov starostnikov v Poljčanah in Slovenski Bistrici nepooblaščenim ne dovolijo več dostopa do svojih zdravstvenih kartotek. Odločitev so sprejeli 1. junija zaradi seznamov, ki naj bi določali, kdo od stanovalcev bo v primeru okužbe upravičen do hospitalizacije. Do zdaj se je pod odločitev sveta podpisalo 60 stanovalcev doma starejših v Slovenski Bistrici in okoli 40 stanovalcev doma v Poljčanah. Kot je povedal predsednik sveta Miroslav Aleksander Kolenko, so včeraj podpise stanovalcev bistriškega doma že predali svojemu domskemu zdravniku.
"S podpisi prepovedujemo vpogled v naše kartoteke koordinatorjem, ki jih je določilo ministrstvo za zdravje in so samo na podlagi podatkov o zdravstvenem stanju stanovalcev domov delali spiske, kdo bo šel v primeru okužbe na zdravljenje v bolnišnico in kdo ne," je pojasnil Kolenko, upokojeni univerzitetni diplomirani pravnik, ki v bistriškem domu živi že šest let. Zdravstveno stanje posameznega stanovalca lahko namreč po njegovem oceni zgolj osebni zdravnik in v soglasju s stanovalcem ali njegovimi svojci nato odloči, ali bo nekdo v primeru okužbe s koronavirusom šel na zdravljenje v bolnišnico ali ne. "Morda je res nesmiselno pošiljati v bolnišnico nekoga, ki je že brez okužbe hudo bolan in bi mogoče čez kak dan umrl. Kot tudi nekoga, ki ima ob okužbi z novim virusom le blage simptome bolezni. A vendarle, vprašajmo se, koliko stanovalcev domov bi preživelo, če bi odšli v bolnišnice, pa so ostali v domovih, kjer ni niti ustreznih prostorov niti dovolj kadra, da bi lahko uredili strogo ločene izolacijske cone, kar je v primeru okužbe v domovih za starejše nujno, in obolelim nudili potrebno zdravstveno oskrbo."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta