"Ne pomnimo tako velikega skoka cen"

Timotej Milanov Timotej Milanov
11.04.2019 12:58

V Gospodarskem interesnem združenju Mesne industrije Slovenije opozarjajo na previsoke cene prašičjega mesa, ki po njihovem mnenju ogrožajo oskrbo slovenskega trga s prašičjim mesom, podjetja v branži pa izgubljajo na stotisoče evrov na dan

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Alojz Varga, kmet: "Žaljivo je, da so nam podjetja pobrala vsa najboljša zemljišča, zdaj pa nam očitajo neučinkovitost." 
Nataša Juhnov
Trenutna situacija je po mnenju predelovalcev pokazatelj, kako zelo smo v Sloveniji zaradi majhne samooskrbe ranljivi in odvisni od dogajanja na tujih trgih.
Igor Napast

V zadnjih štirih tednih so se borzne cene prašičjega mesa dvignile za 30 odstotkov, cena posameznih delov mesa celo za 60 odstotkov, opozarjajo v združenju, ki združuje največja mesnopredelovalna podjetja v državi. "Slovenska mesna industrija ne pomni tako velikega skoka cen surovin v tako kratkem času in nič ne kaže, da se bodo cene umirile. Cene prašičjega mesa na surovinskem trgu so bile zadnji dve leti stabilne, temu so bile prilagojene tudi prodajne cene," piše generalna sekretarka združenja Ana Ahčin in dodaja, da se zaradi naraščajočih stroškov predelovalci soočajo z velikimi izgubami in vprašanjem, kako te naraščajoče stroške prenesti v prodajne cene.

Mesna podjetja zaskrbljena ...

Razlog za dvig cen in pomanjkanje prašičjega mesa na evropskem trgu je afriška prašičja kuga. "Bolezen, ki se je prvotno razbohotila med divjimi prašiči ob rusko-ukrajinski meji, se je v slabem letu kljub preventivnim ukrepom razširila na baltske države in Poljsko, preskočila na jug Belgije in ogrozila najbolj gosto naseljena prašičerejska območja na Nizozemskem in v Nemčiji, ki so med najpomembnejšimi evropskimi izvozniki svinjine. Zaradi nekontrolirane distribucije okuženih mesnih izdelkov se vse več izbruhov afriške prašičje kuge kopiči v Aziji, največ na Kitajskem, kar se odraža v naraščajočem evropskem izvozu in posledično v razmerah na evropskem trgu prašičjega mesa," opozarjajo.

Razlog za dvig cen in pomanjkanje prašičjega mesa na evropskem trgu je tudi afriška prašičja kuga.
Janko Rath

... rejci pa končno zadovoljni

Po pričakovanju pa so zaradi dviga cen izjemno zadovoljni slovenski prašičerejci, ki že leta opozarjajo na problematiko nizkih odkupnih cen. "Hvala bogu, da se je to zgodilo. Prejšnja tri leta nihče od njih ni želel vedeti, da kmetje sploh obstajajo. Verjamem, da jim je zdaj težko, vendar se morajo o odkupnih cenah zmeniti s trgovci," pravi predsednik Slovenske zveze prašičerejcev Alojz Varga. Kot pravi, rejci trenutno dobijo 1,69 evra za kilogram mesa, vendar si želijo še za osem centov višjo ceno, s tem bi po besedah Varge dosegli lastno ceno, s katero bi glede na trenutne stroške na trgu žit pokrili stroške reje. Istočasno so se dvignile tudi cene odojkov. Za 30-kilogramskega odojka lahko tako kmetje danes iztržijo 85 evrov, medtem ko so lahko še pred kratkim računali na največ 50 evrov. "Če danes vprašate kmete, bi vsi radi imeli prašiče v hlevih." Varga še pravi, da si rejci prizadevajo, da bi takšna raven cen ostala dolgoročno, saj meni, da bodo sicer cene ostale takšne zgolj nekaj mesecev, nakar bo spet sledil padec.

Predsednik Slovenske zveze prašičerejcev Alojz Varga meni, da bodo višje cene zdržale zgolj nekaj mesecev. 
Nataša Juhnov
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta