"Ne" prisilnemu upokojevanju. Ustavno sodišče je zadržalo tudi že vročene odpovedi pogodb o zaposlitvi

Tanja Fajnik Milakovič
23.02.2021 17:55
Sindikati pričakovali takšno odločitev, v obrtni in gospodarski zbornici jo obžalujejo, ministrstvo brani svoje argumente.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Delodajalci nikakor ne želimo izgubljati ljudi, ki so polni delovnih izkušenj, ko delovno mesto kliče po novi energiji in obvladovanju novih tehnologij, pa bi moral imeti delodajalec možnost takšna mesta ponuditi mladim," odločitev komentirajo v GZS.
Andrej Petelinšek

Prisilnega upokojevanja za zdaj ne bo. Ustavno sodišče je namreč danes sporočilo, da se do končne odločitve zadrži izvajanje členov zakona o delovnih razmerjih in o javnih uslužbencih, ki delodajalcem od 1. januarja omogočajo, da starejšim delavcem, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, brez navajanja razlogov prekinejo delovno razmerje. Do končne odločitve je sodišče zadržalo tudi že vročene odpovedi pogodb o zaposlitvi, saj se 60-dnevni odpovedni rok izteče že v začetku marca.

Reprezentativne sindikalne centrale, ki so zahtevo za presojo ustavnosti določb, sprejetih s sedmim protikoronskim zakonom, vložile na ustavno sodišče, so zadovoljne. "Odločitev je strokovna in pričakovana, predvsem pa dokaz, da je način, s katerim se posega v delovnopravno zakonodajo in institute, povezane z upokojevanjem, povsem neprimeren," so ocenili v skupnem sporočilu za javnost.

Sindikati so menili, da je z novo ureditvijo nadaljnji obstoj pogodbe o zaposlitvi po delavčevi izpolnitvi upokojitvenih pogojev izključno v rokah delodajalca, kar prinaša nevarnost, da bi odpoved temeljila na osebnih okoliščinah. Možnosti nove zaposlitve za starejše delavce, kar so zagovarjali predlagatelji na vladni strani, pa so po njihovem mnenju bolj ali manj hipotetične.

Pri tem jim je pritrdilo tudi ustavno sodišče, ki je v sklepu danes zapisalo, da s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi preneha delovno razmerje in s tem pravice delavcev, ki izhajajo iz delovnega razmerja. Posledica odpovedi pogodbe o zaposlitvi za starejše delavce, za katere je še posebej značilna težja zaposljivost, ne bi pomenila le izgube zaposlitve, ampak bi lahko tudi konec njihove poklicne kariere, opozarjajo. Posledice, ki bi nastale z nadaljnjim izvrševanjem morebiti protiustavne zakonske ureditve, bi bile večje od posledic, ki bi nastale, če se do končne odločitve ustavnega sodišča njeno izvrševanje zadrži in bi se v presoji pokazalo, da ni protiustavna.

Odločitev ustavnega sodišča obžalujejo v Obrtno-podjetniški zbornici, kjer poudarjajo, da ne gre za prisilno upokojevanje, ampak le za redno upokojevanje tistih, ki izpolnijo pogoje za starostno upokojitev.

Predsednik Branko Meh pravi, da je njihova želja pri spremembi bila, da bi se delodajalec in delavec dogovorila glede nadaljevanja dela po izpolnitvi pogojev za upokojitev, kar se mu zdi prav. Meni tudi, da bodo v nasprotnem starejši delavci v javnem sektorju, na fizično in psihično manj napornih delovnih mestih ostajali na položajih in se jih "držali kot pijanci plota", mladi pa do teh služb ne bodo prišli.

Odločitev obžalujejo tudi v Gospodarski zbornici Slovenije, kjer menijo, da je nova ureditev uravnotežila pravice delodajalcev in zaposlenih.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa je spomnilo, da je sprejeti ukrep v prvi vrsti usmerjen v reševanje zaposlitvene krize med mladimi, ki jih je epidemija covida-19 hudo prizadela.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta