Konec marca v Slovenijo prihaja turška veriga pekarn Simit Sarayi. Po poročanju Siola bodo svojo prvo enoto odprli v pritličju hotela Central na Miklošičevi ulici v Ljubljani, poudarek pa bo na kavarni s svežimi zajtrki. Nemška franšizna veriga samopostrežnih prodajaln s pekovskimi izdelki Backwerk je konec lanskega leta zapustila slovensko tržišče in zaprla večino svojih franšiznih prodajaln. Sedaj jo bo pri nas nadomestila turška veriga pekarn Simit Sarayi.
Prve pekarne odprli v Carigradu
"Podjetje Simit Sarayi je bilo ustanovljeno leta 2002, ko je oblast v Turčiji prevzela stranka Recepa Tayyipa Erdogana Pravičnost in razvoj (AK). Ima močno podporo vladajoče turške politike, finančno pa so močno povezani tudi z arabskimi državami. Leta 2017 so namreč sklenili strateško partnerstvo s savdskim finančnim holdingom Fawaz Alhokair Group, ki sicer pretežno vlaga v nepremičninske posle in modno industrijo," poroča Siol.
Prve prodajalne je Simit Sarayi odprl v Carigradu, danes pa ima franšizne prodajalne v 22 državah sveta. Med drugim v ZDA, Veliki Britaniji, Nemčiji, Belgiji, Savdski Arabiji, Egiptu, Libanonu, Kuvajtu, Srbiji in na Nizozemskem, poroča Siol. Ponudba pekovskih izdelkov naj bi bila zelo evropska, podjetje pa bo s svojimi proizvodi skušalo priti tudi v veleprodajo in na ta način popestriti ponudbo pekovskih izdelkov v večjih trgovskih centrih, piše Delo.
Težava slovenskih pekarn je zastarela tehnologija
Poznavalec pekarstva je za časnik Delo povedal: "Turki prihajajo z veliko kapitala, želijo osvojiti trg, tako maloprodajni kot veleprodajni. Imajo ogromne avtomatizirane pekarske zmogljivosti, zato so poceni. Njihova edina težava so lokacije, pridobivanje 20 do 30 lokacij je počasno in drago, zato je povsem verjetno, da bodo želeli prevzeti mrežo od koga, ki je že prisoten. Težava slovenskih pekarn je zastarela tehnologija, ki zahteva ogromno ročnega dela. Največje težave bodo imeli srednja pekarska podjetja in maloprodaja. Na veleprodajnem trgu bodo zelo verjetno trg preplavili s toastom in bagetami."
Kot še piše Delo, so se trgovine s pekovskimi izdelki v večjih slovenskih mestih že močno razbohotile. Hrvaški Mlinar ima na spletni strani zapisano, da ima v Sloveniji odprtih 22 prodajaln. Od družb, s sedežem v Sloveniji, je največja Žito, ki ima po poročanja časnika Delo 36 prodajaln po Sloveniji. Uspeh trgovin je odvisen predvsem od lokacije in prepoznavnosti ponudbe.