Neuradno: Je Kostić izpadel iz igre za Abanko?

DR
11.06.2019 09:04

Po neuradnih informacijah naj bi bili upravljalci državnega premoženja, Slovenski državni holding, obvestili banko AIK Miodraga Kostića, da jih izločajo iz postopka za nakup Abanke

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

V tekmi za nakup Abanke so v ciljni ravnini ostali Nova KBM v lasti ameriškega sklada Apollo, banka AIK Miodraga Kostića in madžarska OTP. V SDH od zainteresiranih kupcev 12. junija, torej v sredo ta taden, pričakujejo usklajene pogodbe o nakupu s končnimi ponudbami. Odpiranje ponudb in odločitev o izboru kupca je predviden za 17. junij, ko bodo zasedali nadzorniki SDH, so nedavno pisale Finance.

Kostić je ponujal največ

Ne zainteresirani kupci ne prodajalci postopkov v tej fazi ne komentirajo, zato uradno ni mogoče preveriti neuradne informacije, da naj bi SDH konec prejšnjega tedna Miodraga Kostića obvestil, da ga iz postopka izločajo. Veliko časa so v javnosti ugibanja, ali je srbski tajkun, ki je v Sloveniji nedavno prevzel Gorenjsko banko, primeren kupec. Kaj naj bi SDH navedel kot razlog za takšno odločitev, ni znano.
V tem primeru bi v igri ostali le Američani in Madžari. V predhodnih pogajanjih naj bi Kostić sicer ponudil najvišjo ceno, po nekaterih podatkih več kot 420 milijonov evrov, za njim Nova KBM in nato OTP okoli 400 milijonov. Apollo je nekje vmes. Za OTP se je do nedavnega zdelo, da je zadovoljna s prevzemom SKB in da se je njihovo zanimanje za Abanko rahlo ohladilo. Apollo je v primeru nakupa Nove KBM vztrajal pri tem, da država prevzame tveganje za izbrisane podrejene obvezničarje. Vprašanje je, ali bo v to tudi v primeru Abanke vplivalo na ponujeno končno ceno. V vsakem primeru je SDH sestavil za vse vlagatelje enak posebni prodajni sporazum. In zdaj čaka, da ti vanj vpišejo svojo zadnjo ponudbo. Ko sta se OTP in Apollo "udarila" za Novo KBM, so Američani ponudili 250 milijonov evrov ali 100 milijonov več kot Madžari. 

Kaj je pomeni Šarčev tvit

Prodajni postopek za edino preostalo v celoti državni banko, ki jo država prodaja zaradi zavez evropski komisiji leta 2013 "v zameno" za odobritev državne pomoči, je prejšnji teden vznemiril tvit premiera Marjana Šarca, da bi SDH po zadnjih medijskih razkritjih o sanaciji bank moral "krepko razmisliti o nadaljevanju prodaje Abanke. Zlasti ne vprašljivim skladom. Prakse tedanje Evropske komisije so bile močno nenavadne". Razumelo se je lahko kot nenavaden manever in celo za mnoge sporna politična intervencija proti skladu Apollo, ki je leta 2015 kupil Novo KBM skupaj z EBRD. A ob tem se velja vprašati, ali ne gre predvsem za preusmerjanje pozornosti in odgovornosti na vrh SDH, ki je doslej postopke peljal brez večjih pretresov. Nadzorniki SDH bi sicer lahko predlagali, da v končni fazi o prodaji odloči skupščina, ki jo predstavlja vlada.

Robert Balen

Bi morala odločiti vlada?

V koaliciji enotnega mnenja o prodaji Abanke ni, a seveda ne gre mimo dejstva, da sta bila SD in Desus v vladi, ki je podprla zaveze Evropski komisiji, med njimi tudi prodajo Abanke. Vlado pa je seveda vodila Alenka Bratušek, pri Šarcu ministrica za infrastrukturo. Te politične sile tako danes na odprti sceni težko nasprotujejo privatizaciji. Vseeno predvsem v SD v zadnjih tednih večkrat opozarjajo, da bi veljalo o prodaji še enkrat razmisliti, nekateri so tudi mnenja, da bi moral končno odločitev o (ne)primernosti ponujenih ponudb na koncu vseeno sprejeti Šarčev ministrski zbor.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta