Na slovenskem trgu so še vedno kurilne naprave na trdno gorivo, ki presegajo dovoljene koncentracije prahu ali ogljikovega monoksida glede na zahteve uredbe o emisiji snovi v zrak iz leta 2013, opozarja predsednik sekcije dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Simon Dovrtel. Tržna inšpekcija je letos pri prodajalcih, uvoznikih, distributerjih in zastopnikih pod drobnogled vzela 62 centralnih peči z nazivno močjo do 500 kW in kotlov za gretje vode, ki so namenjeni za centralno ogrevanje prostorov, prenosnik toplote so voda, gorivo, polena, premog, lesni sekanci ali peleti. Nadzor je pokazal, da so bili na trgu prisotni neskladni kotli za gretje vode - v 17 primerih so bile previsoke izmerjene koncentracije prahu, v sedmih primerih pa koncentracije ogljikovega monoksida. Vse to je nevarno za zdravje pa tudi za človeško življenje. Nadzore bodo v prihodnosti še ponovili.
Grozijo prepovedi in globe
Če dimnikar ugotovi, da uporabnik v mali kurilni napravi uporablja nedovoljeno gorivo, o tem obvesti pristojno inšpekcijo in inšpektor nato odredi izredni pregled. Ta vključuje kemično analizo pepela in oblog iz male kurilne naprave. Če se z analizo potrdi, da so se v njej kurili odpadki, inšpekcija prepove kurjenje odpadkov v kurilni napravi in glede na težo prekrška izda globo. Za kurjenje lastnih odpadkov je zagrožena globa od 60 do 100 evrov, za sistematično kurjenje (lastnih in tujih odpadkov, kot na primer nabiranje plastične embalaže iz smetnjakov ali odpadnega lesa na kosovnih odpadih) pa od 6000 do 20.000 evrov.
Mešanje kuriv dodatno onesnažuje okolje, zato je še bolj škodljivo.
Za kurjenje lastnih odpadkov je zagrožena globa od 60 do 100 evrov.
Za sistematično kurjenje odpadkov, na primer nabiranje embalaže ali odpadnega lesa, pa je globa celo od 6000 do 20.000 evrov.