Nevladniki od vlade zahtevajo prenos nepremičnin DUTB na stanovanjski sklad

STA, A.L.
18.10.2022 13:16

Gre za organizacijo, katere osnovni cilj je povečevanje njenega premoženja, je opozorila Maša Hawlina iz Inštituta za študije stanovanj in prostora.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tit Košir

Nevladne organizacije od vlade zahtevajo, da spremeni predlagani ukrep, ki predvideva prepis nepremičnin, ki jih ima Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), na Slovenski državni holding (SDH). Opozarjajo, da gre za kršenje koalicijske pogodbe, vlado pa pozivajo, da primerna zemljišča neodplačano prenese na Stanovanjski sklad RS.

Predstavniki nevladnih organizacij so na današnji novinarski konferenci pred poslopjem vlade v Ljubljani opozorili, da je vlada prejšnji teden zelo potiho in netrasparentno dala na mizo predlog uredbe o pravnem nasledstvu DUTB, ki predvideva prenos premoženja DUTB na SDH.

Gre za organizacijo, katere osnovni cilj je povečevanje njenega premoženja, je opozorila Maša Hawlina iz Inštituta za študije stanovanj in prostora.

Pod javnim pismom se je podpisalo več kot 60 organizacij

 

Ob tem so na novinarski konferenci spomnili, da je aktualna vlada v koalicijski pogodbi zastavila ambiciozen načrt za naslavljanje stanovanjske problematike. Med drugim se je zavezala, da bo vsa primerna stavbna zemljišča z DUTB neposredno prenesla na Stanovanjski sklad RS.

"Ampak od sestave vlade o sistemskem viru financiranja za gradnjo neprofitnih stanovanj, o regulaciji najemnim, o povečanju nadzora na trgu, o gradnji študentskih in dijaških domov, o gradnji stanovanjskih zadrug praktično ne slišimo več," je pojasnila Hawlinova. Kot je opozorila, je stanovanjska preskrba v Sloveniji po treh desetletjih izkoriščanja in ignorance s strani politike tik pred zlomom.

Nevladniki od vlade Roberta Goloba v javnem pismu zahtevajo, da predlagani ukrep nemudoma spremeni in primerna zemljišča neodplačano prenese na republiški stanovanjski sklad, je predstavil Jernej Kastelic iz civilne iniciative Kje bomo pa jutri spali. Obenem od vlade pričakujejo, da začne brez dodatnega zavlačevanja naslavljati trenutno stanovanjsko krizo.

Pod javnim pismom se je podpisalo več kot 60 organizacij.

"Brez dobre stanovanjske politike urbanistično načrtovanje zapade v to, da načrtujemo hotele in trgovine, stanovanj pa nam primanjkuje," je poudarila Maja Simoneti iz Inštituta za politike prostora. Eksperiment s privatizacijo stanovanj se nam ni obnesel in je predvsem uspaval stanovanjsko politiko, je bila kritična. Zemljišča, ki so po spletu različnih okoliščin pristala na DUTB, so odlična priložnost, da država okrepi svojo stanovanjsko politiko.

Ministra poudarjata, da se koalicijski dogovor ne krši

Na katastrofalne posledice trenutne stanovanjske politike tako za ljudi kot okolje je opozorila Brina Jeretina iz gibanja Mladi za podnebno pravičnost. Potrebujemo javna najemna stanovanja, ki bodo cenovno dostopna, energetsko učinkovita, primerno okoljsko umeščena, čim bolj samozadostna in z dostopom do javnega potniškega prometa, je pozvala.

"S prenosom premoženja DUTB na SDH namesto na stanovanjski sklad vlada krši lastne predvolilne obljube, krši zaveze, ki jih je dala ljudstvu in krši lastno koalicijsko pogodbo," pa je bila kritična predstavnica iniciative Glas ljudstva Tea Jarc.

Na ministrstvu za finance so danes, pred začetkom novinarske konference, zagotovili, da se bo za reševanje stanovanjskega vprašanja uporabilo tudi nepremičnine, ki jih ima DUTB. Minister za finance Klemen Boštjančič ter minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec poudarjata, da se koalicijski dogovor glede reševanja stanovanjskega vprašanja ne krši. Nasprotno, koalicijska zaveza o zagotavljanju neprofitnih stanovanj se pospešeno uresničuje, pravio in dodajajo, da usklajevanja med finančnim ministrom in ministrom za delo, ki se je zavzemal za prenos teh nepremičnin na republiški stanovanjski sklad, glede tega še potekajo.

"To, da se sprenevedajo o tem, da bodo še vedno morda nekatera zemljišča nekoč namenjena za stanovanja, za nas ni dovolj," je opozorila Hawlinova. Kot je pojasnila, je to potem podvrženo vsakokratnim odločitvam vlade in to ni dovolj dobra osnova za gradnjo stanovanjske politike. "Če so se sami zavezali in so videli, da je smiselno, da se zemljišča prenese na stanovanjski sklad, naj to izpeljejo," je bila jasna.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta