Da gre pri enotni embalaži za cigarete in tobak za zavijanje za enega od najbolj stroškovno učinkovitih ukrepov za zmanjševanje bremena kroničnih nenalezljivih bolezni, trdi NIJZ, kjer ugotavljajo, da tobačna industrija v številnih državah poskuša preprečiti izvajanje tega ukrepa ali pa doseči njegovo preložitev.
Skupina poslancev je v obravnavo in sprejem po skrajšanem postopku v Državni zbor Republike Slovenije poslala predlog zakona o spremembah zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. V njem predlagajo, da se uvedba enotne embalaže zamakne za tri leta in da ukrep začne veljati namesto 1. januarja 2020 šele 1. januarja 2023. Kot razloge za predlagani triletni zamik uvedbe enotne embalaže so navedli, da bi v tem podaljšanem času lahko pridobili dodatne informacije o vplivu ukrepa na zmanjšanje porabe tobačnih izdelkov in ali ima negativne vplive v smislu povečanja nezakonite trgovine ter zmanjšanja javnih finančnih prihodkov, ponarejanja proizvodov in s tem negativnega vpliva na zdravje uporabnikov tobačnih izdelkov, piše na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Dopuščanje privlačne embalaže smrtonosnih izdelkov je nedopustno.
Enotna embalaža poenoti videz zavojčkov različnih tržnih znamk tobačnih izdelkov. Je v standardiziranih barvah, na njej pa razen imena tržne znamke, različice, imena proizvajalca, kontaktnih podatkov in podatkov o količini izdelka v zavojčku ni drugih zapisov proizvajalca, ni logotipov, barv, podob, promocijskih sporočil ali kakršnihkoli drugih oznak značilnosti izdelka. Odstranjene so vse značilnosti in oznake tržne znamke – vse dovoljene navedbe na embalaži pa so natisnjene v standardizirani pisavi, velikosti in položaju. Na enotni embalaži so nameščena slikovna zdravstvena opozorila in tudi vse druge informacije oziroma označbe, ki jih zahtevajo vladni predpisi.
Ukrep uvaja vse več držav
Ukrep enotne embalaže je že v zakonodaji ali pa ga obravnavajo v parlamentu ali na vladi oziroma je bila zanj podana politična obveza v 37 državah sveta. Enotna embalaža je že uveljavljena v maloprodaji v šestih državah sveta: Avstralija (december 2012), Francija (januar 2017), Združeno kraljestvo (maj 2017), Nova Zelandija (junij 2018), Norveška (julij 2018) in Irska (september 2018). V Madžarski je ukrep delno uveljavljen, in sicer že velja za vse nove tržne znamke, dane na trg po avgustu 2016. Devet držav, to so Kanada, Romunija, Turčija, Savdska Arabija, Izrael, Tajska, Gruzija, Urugvaj in tudi Slovenija imajo enotno embalažo že vključeno v zakonodajo, a ukrep še ni v veljavi. Številne države (sedem) imajo zakonodajo o uvedbi enotne embalaže v parlamentarni obravnavi (Litva, Brazilija, Čile, Ekvador, Mauricius, Panama, Singapur), druge (šestnajst) ukrep obravnavajo na vladi oziroma je bila podana politična obveza za uvedbo ukrepa (Belgija, Finska, Nizozemska, Švedska, Guernsey in Jersey, Šri Lanka, Tajvan, Nepal,Južnoafriška republika, Združeni Arabski Emirati, Burkina Fasso, Botsvana, Kenija, Malezija, Gambija).
V Avstraliji ugodni učinki
V državi, ki ga je uveljavila prva na svetu, to je Avstralija, je ukrep v veljavi okoli šest let in pol. Po uvedbi ukrepa se je zmanjšala privlačnost tobačnih izdelkov oziroma embalaže med odraslimi kadilci in mladostniki, povečala se je vidnost in učinkovitost zdravstvenih opozoril, zmanjšalo se je napačno zaznavanje manjše škodljivosti zaradi značilnosti embalaže. Povečalo se je število klicev na telefonsko številko za pomoč pri opuščanju kajenja. Raziskave tudi kažejo, da enotna embalaža spreminja norme glede kajenja v javnosti, sporočajo z NIJZ.
Beležijo dolgoletni trend zniževanja deleža kadilcev med odraslimi in mladostniki. Med letoma 2010 in 2013, torej po uvedbi enotne embalaže, se je delež kadilcev statistično značilno znižal, in sicer skoraj dvakrat bolj kot bi lahko napovedali iz dolgoletnih trendov od leta 1991 naprej. To pripisujejo prav enotni embalaži, a tobačna industrija temu oporeka. Uradni podatki kažejo, da se v Avstraliji po uvedbi enotne embalaže ni povečal obseg nezakonite trgovine s tobačnimi izdelki, prav tako ni dokazov za ponarejanje tobačnih izdelkov.