Nočna seja za izredne ukrepe

Žana Vertačnik Žana Vertačnik
27.03.2020 20:27

Vlada je zvečer pričela z odločanjem o predlogu zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije. Notranji minister Hojs pri opoziciji lobira za podporo podelitvi izrednih pooblastil vojski.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Javnosti so mega zakon, s katerim po besedah predsednika vlade Janeza Janše "poskušamo ustvariti finančno blazino, da bi lahko Slovenija tudi po koncu epidemije normalno živela", predstavili v začetku tega tedna. Seja vlade, na kateri naj bi po neuradnih informacijah še povečali podporo nekaterim skupinam prebivalstva, do zaključka redakcije še ni bila zaključena, po pričakovanjih naj bi se zavlekla pozno v noč.
"Če do 1. aprila zakona ne sprejmemo, se s tem ne bomo mogli pohvaliti," je danes pred sejo dejal uradni govorec vlade Jelko Kacin. Izjemno obsežni zakon bi lahko poslanci sprejemali na naslednji izredni seji, pričakovati je, da bi to lahko bilo v sredo. Še pred tem bodo o predlogih razpravljali na matičnih odborih. Zakon naj bi veljal za april in maj, najverjetneje pa bo, kot dopušča ustava, za nekatere ukrepe predlagano, da veljajo za nazaj.

Hojs še išče podporo

"Vesel sem za konstruktivne pripombe in verjamem, da lahko to konstruktivnost, ki so jo izkazali na pogovorih, prelevimo v primeren predlog, ki bo prejel podporo," je danes dejal notranji minister Aleš Hojs po razgovorih s poslanskimi skupinami o reaktivaciji 37. a člena zakona o obrambi. S tem bi lahko v zaostrenih razmerah ob epidemiji covida-19 vojski podelili izredna pooblastila in razbremenili policijo. Naklonjenost temu sta že v preteklih dneh izkazala premier Janez Janša ter predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor.

LMŠ: Vojske nočemo v notranjosti države

Nedvoumno podporo je v opoziciji izkazala Jelinčičeva SNS, najglasneje je nasprotovali Levica. V SD z Dejanom Židanom na čelu trenutno ne vidijo razloga za podelitev izrednih pooblastil vojski, ne želijo pa pred prejetjem pisnega predloga vlade napovedovati, kako bodo glasovali. Vrat predlogu niso popolnoma zaprli niti v SAB in LMŠ. Po sestanku slednjih je evropski poslanec Klemen Grošelj dejal, da predlagajo jasno definiranje načina delovanja vojske: "Nikakor si ne želimo, da bi se vojska uporabila v notranjosti države, se pravi izven mejnega pasu." Po natančni opredelitvi podrobnosti se bodo odločili, kako bo s podporo. Tako še v SAB, kjer niso "a priori proti, da vojska na meji pomaga policistom", a po njihovi oceni za realizacijo tega člena še niso izpolnjeni vsi pogoji, zato ukrepu nasprotujejo.
Po besedah Hojsa bodo pri pripravi pisnega predloga, ki ga bodo poslanskim skupinam posredovali najverjetneje že danes ali jutri, v največji meri upoštevali podane pripombe. Ena izmed teh je striktna omejitev območja delovanja vojakov. Špekulacije o delovanju globlje v državi je ta teden komentiral tudi Janša: "Slovenske vojske, kolikor je pač sploh imamo, ne potrebujemo na ulicah, tudi če bi jo souporabili na ulicah, je imamo mogoče za tri večje ulice v Ljubljani." Hojs je sicer danes napovedal določitev kilometrov severno od južne meje.

Mega zakon v DZ naslednji teden

Vlada bi usklajeni predlog lahko potrdila v ponedeljek ali torek, notranji minister pa verjame, da utegne prihodnji teden dobiti podporo 60 poslancev. Poudaril je, da ne želi napenjati loka, kdo bi lahko bil česa kriv, je pa za primer nepodpore komentiral, da bi lahko takrat tudi slovenska javnost ocenila, kdo je v bistvu takemu predloga nasprotoval.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta