Poleg nepovratnih evropskih sredstev imajo podjetja za financiranje svojih naložb na voljo vedno več povratnih. Z vsakim novim večletnim proračunom EU evropska komisija v Bruslju predstavi nove finančne instrumente. Cilj, ki ga pri tem zasleduje, je postopno zmanjševati ponudbo nepovratnih evropskih sredstev in povečevati ponudbo povratnih.
Eden od načinov za "pretvorbo" nepovratnih evropskih sredstev v povratna je sklad skladov. Tak sklad je bil v Sloveniji ustanovljen pred letom dni, upravlja pa ga SID banka. Po besedah njenega direktorja Sibila Svilana na današnji konferenci za novinarje imajo v razvitih državah takšne sklade že 40 let. Sklad skladov ima na voljo sredstva iz evropskih kohezijskih skladov, finančni posredniki, ki so v glavnem banke in javni skladi, kot je Slovenski podjetniški sklad, pa jih za ugodna posojila, ki jih ponudijo podjetjem, lahko dobijo pod pogojem, da jih oplemenitijo s svojim prispevkom.
Za posojila 42 milijonov evrov
Direktorica Slovenskega podjetniškega sklada Maja Vidovič Tomanič je predstavila nova mikroposojila v višini od 5000 do 25.000 evrov za podjetja in samostojne podjetnike z do 50 zaposlenimi. Prvi razpis, prek katerega je na voljo dvanajst milijonov evrov, je že objavljen. Prve ponudbe bodo na skladu odprli že prihodnji četrtek, 27. januarja. Odpiranja bodo nato vsak četrtek.
Več korakov
Objava razpisa še ne pomeni črpanja evropskih sredstev. To je prvi korak. Drugi korak je podpis pogodb z izbranimi podjetji. Pogodbe so osnova za izvedbo naložb. Denar za njihovo izvajanje založi državni proračun. Ko so naložbe zaključene, evropska komisija preveri, ali je bil denar porabljen namensko. Ko njeni revizorji potrdijo, da je bilo tako, Slovenija pošlje v Bruselj na evropsko komisijo zahtevek za izplačilo denarja oziroma refundacijo zneska, ki ga je ob začetku izvajanja naložbe založil državni proračun. Rok za pošiljanje teh zahtevkov se za sredstva, ki so na voljo v finančnem obdobju 2014-2020, izteče leta 2023.
Na voljo 400 milijonov evrov
Prek sklada skladov bo v programskem obdobju 2014-2020 za ugodna posojila za podjetja na voljo 400 milijonov evrov, od tega je že na voljo 100 milijonov evrov. Od 400 milijonov evrov je bilo v sklad skladov vplačanih 253 milijonov evrov evropskih kohezijskih sredstev.