Aktiv novinarjev informativnega programa TV Slovenija in Sindikat novinarjev TV Slovenija sta generalnega direktorja RTV Slovenija Andreja Graha Whatmougha pozvala k takojšnji razrešitvi vršilca dolžnosti direktorja javne televizije Valentina Areha, ki položaj zaseda od septembra lani. "S svojimi (ne)odločitvami in popolno odsotnostjo zavedanja dramatičnosti dogajanja v svetu je povzročil hudo programsko škodo in okrnil (že dodobra) načeti ugled RTV Slovenija," so zapisali v pozivu, ki uživa podporo Aktiva novinarjev Radia Slovenija, Aktiva MMC, Koordinacije novinarskih sindikatov RTV Slovenija, Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije.
Kamen spotike je oddajanje programa BBC World o dogajanju v Ukrajini, ki ga je TV Slovenija minuli konec tedna predvajala s simultanim prevodom. Javna televizija je s tem odrezala svojo zunanjepolitično redakcijo na čelu z razvejano dopisniško mrežo. Novinarji zgroženo ugotavljajo, da vodstvo ne zavaja le zaposlenih, ampak vso javnost. "V TV Dnevniku smo kar dvakrat slišali napoved, da bo na drugem programu oddaja o vojni v Ukrajini, pripravljena v sodelovanju med BBC in TV Slovenija. Izkazalo se je, da gre za dvourni prenos Outside Source na BBC World s slabim simultanim prevodom, v katerem so se med drugim pojavljala celo napačna imena ukrajinskih mest."
Urbanija o učenju osnov novinarstva
Direktor vladnega urada za komuniciranje (UKOM) Uroš Urbanija je na twitterju dvignil prah s predlogom, da bi RTV Slovenija morda za nekaj časa predvajala samo program BBC, pri čemer "bi se slovenski novinarji lahko vsaj malo učili osnov novinarstva in novinarskih standardov". Urbanija je dodal, da bi novinarji tako razlikovali med propagando, aktivizmom, manipulacijo in novinarstvom. Nekdanja dopisnica Pop TV iz ZDA Nataša Briški je zapisala, da je RTV Slovenija z bogato dopisniško mrežo "brutalno boljša od konkurence". "Odlični in izkušeni dopisniki, ki jih ni malo. Svet se lomi, in namesto da bi šibali posebne oddaje/prenose, se zdaj odločijo za BBC simultanko," je zapisala na twitterju.
Škodljiv in nedodelan programsko-produkcijski načrt
Aktiv novinarjev informativnega programa ob tem sprašuje generalnega direktorja Graha Whatmougha, kakšna je pogodba z BBC, za koliko časa je sklenjena in kolikšni so stroški TV Slovenija. Novinarji spet opozarjajo vodstvo javnega zavoda, da je sprejeti programsko-produkcijski načrt za leto 2022 škodljiv in nedodelan. "Prenos programa BBC dokazuje, da vodstvo eksperimentira ter krni ugled in funkcijo javne RTV," so zapisali.
Potem ko je televizija po več kot tridesetih letih prestavila tradicionalni oddaji Utrip in Zrcalo tedna na drugi program, se je minuli konec tedna zgodilo, da v prvem predvidenem terminu nista bili predvajani. "To samo dokazuje, da smo imeli prav, ko smo vodstvo opozarjali na uničujoč vpliv premika oddaj na drugi program. Naši argumenti so bili neupravičeno prezrti. Zahtevamo pojasnilo, zakaj dolgo napovedani projekt informativnih oddaj na drugem programu ni zaživel. Očitno je, da kljub vsem zagotovilom in obljubam visokoleteči načrti niso bili realni. Kaotične priprave na vseh področjih so samo še otežile naše siceršnje delo. Odgovornost za zmedo nosi tudi generalni direktor RTV Slovenija. V danih razmerah bi lahko s kadrovskimi potezami vsaj omilil škodljive programske posledice," menijo v aktivu.
Programski svet RTVS podprl odločitev za prenos dogajanja v Ukrajini s pomočjo BBC
Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je danes sprejel izjavo, v kateri je pozdravil odločitev vodstva Televizije Slovenija (TVS), da na drugem programu zagotovi prenos BBC World News o ruski ofenzivi. Za izjavo je glasovalo skoraj dve tretjini svetnikov.
Programski svet je v izjavi zapisal, da razume, da je bil to v danih kadrovsko in organizacijsko nevzdržnih razmerah na RTVS začasen ukrep, ki je omogočil vsaj minimalno izpolnjevanje poslanstva RTVS, to pa je zagotavljati verodostojno in celovito poročanje o pomembnih dogodkih.
V.d. odgovorne urednice informativnega programa TVS Jadranka Rebernik je dejala, da na televiziji v četrtek zjutraj, ko se je začel ruski napad na Ukrajino, niso mogli ustrezno pokrivati dogajanja. V povezavi s pokrivanjem dogodkov v Ukrajini je sicer čakala na predloge iz zunanjepolitične redakcije, a teh ni bilo, je zatrdila.
Odmevi od danes naprej bolj obsežni
Glede na to je odločila, da bodo Odmevi na prvem programu TV Slovenija od danes naprej bolj obsežni.
Izrazila je razočaranje nad kolegi v zunanjepolitičnem uredništvu, iz katerega je po njeni oceni prišlo premalo predlogov.
Slavko Kmetič, ki ga je v svet imenoval DZ na predlog gledalcev in poslušalcev, je dejal, da bi od novinarjev v zunanjepolitičnem uredništvu informativnega programa TVS pričakoval več proaktivnosti.
Slavko Splichal, ki ga je v svet imenovala Slovenska akademija znanosti in umetnosti, pa je izpostavil, da programski svet lahko razpravlja o čemer koli, stališč pa v skladu z 11. členom statuta RTVS ne sme dajati.
Sicer pa bi največji učinek po njegovem mnenju prinesel pogovor z novinarji, v katerem bi ti lahko pojasnili tudi svoj pogled.
V televizijskem informativnem programu "žalostno stanje"
Gregor Drnovšek, ki je v svetu predstavnik zaposlenih v javnem zavodu, je bil do odločitve za predvajanje programa BBC kritičen. Odločitev vidi tudi kot zaušnico novinarjem v zunanjepolitičnem uredništvu informativnega programa. Vendar je generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough to zanikal. Povedal je tudi, da je bilo za RTVS vklapljanje programa BBC brezplačno.
Drnovšek je poleg tega izpostavil izjavo, ki jo je pripravil aktiv novinarjev informativnega programa TVS. V njej so v zunanjepolitičnem uredništvu tega programa zgroženi zaradi neprofesionalnega pristopa vodstva ob izbruhu vojne v Ukrajini ter načrtovanja posebnih oddaj in zunanjepolitičnih vsebin v dnevnoinformativnih oddajah. Ad hoc odločitev v. d. direktorja TVS Valentina Areha za prenos BBC v živo je tudi močno okrnila ugled RTVS, so zapisali.
Jelka Stergel, ki jo je v svet imenoval DZ na predlog gledalcev in poslušalcev, je ocenila, da je v televizijskem informativnem programu "žalostno stanje". "Očitno je toliko medsebojnega obračunavanja, da manjka motivacije za bolj poglobljeno novinarsko delo," je dejala.
Po oceni Janeza Juhanta, ki ga je v svet na predlog Slovenske škofovske konference imenoval predsednik republike Borut Pahor, bo sprejeta izjava lahko spodbuda novinarjem pri njihovem delu. Želi si, da bi empatija do Ukrajincev in njihovega trpljenja rasla v vseh. (STA)
Ob tem dodajajo, da je nezaupanje prišlo do točke, ko se bo treba odločiti za posameznike na funkcijah ali večji del kolektiva, "ki želi delati in poročati, a tega preprosto ne more početi na način in v obsegu, ki ga želi in ga zaradi odgovornosti do občinstva tudi mora".
Zunanjepolitična redakcija Informativnega programa TV Slovenija:
"V zunanjepolitičnem uredništvu Informativnega programa TV Slovenija smo kot specializirani novinarji, ki pokrivamo geopolitiko in globalne politične teme, zgroženi zaradi neprofesionalnega pristopa vodstva ob izbruhu vojne v Ukrajini ter planiranja posebnih oddaj in zunanjepolitičnih vsebin v dnevnoinformativnih oddajah.
(...)
Potem ko je vodstvo ukinilo edino zunanjepolitično oddajo Globus in drastično omejilo prostor za zunanjepolitične vsebine v dnevnoinformativnih oddajah, je s prenosom BBC-jevega novičarskega programa na drugem sporedu javne RTV konec tedna jasno pokazalo, da želi popolnoma razvrednotiti in marginalizirati delo zunanjepolitične redakcije na TV Slovenija. Ne samo, da so take odločitve neprofesionalne, po odzivih gledalcev in strokovne javnosti je ad hoc odločitev v. d. direktorja o prenosu BBC-ja v živo tudi močno okrnila ugled javne RTV.
Naša integriteta kljub temu ostaja nedotaknjena, saj v prostoru, ki nam je namenjen, delujemo profesionalno še naprej, gledalci pa nam zaupanje izkazujejo z odzivi ter z informacijami in kontakti Ukrajincev, ujetih v vojni. Torej, to dokazuje, da naše gledalce in slovensko javnost vojna v Ukrajini zanima in si želijo na prvem sporedu javne RTV še več poročanja o njej.
(...)
Prenos BBC-ja razumemo kot nezaupnico uredništvu in v. d. urednika zunanjepolitične redakcije. V redakciji smo v zadnjih desetletjih pripravili kar nekaj oddaj o globalnih vojnah, dogajanje tako v Ukrajini kot v svetu spremljamo redno in strokovno. Imamo široko in profesionalno mrežo dopisnikov v tujini, ki v programu prispevajo dodano vrednost terenskih informacij in to dokazujejo s svojim dolgoletnim delom.
(...)
V manj kot 12 urah smo se, kljub omejenim produkcijskim zmožnostim, ki so v mnogočem posledica odločitev sedanjega vodstva, v redakciji organizirali in pripravili kakovostno analitično zunanjepolitično oddajo, v kateri so gostovali naši nekdanji dopisniki, ki Rusko federacijo in nekdanja sovjetska prostranstva poznajo iz prve roke, na terenu so bili tudi večkrat v Ukrajini.
Gledalci so nam zaupanje in strokovnost potrdili, saj je bila oddaja v samem vrhu po meritvah gledanosti. Po nam dostopnih podatkih je bila gledanost oddaje več kot 10,5-odstotna, torej si je oddajo ogledalo več kot 200.000 gledalcev (25-odstotni delež). Glede na to, da se vodstvo ves čas sklicuje na gledanost in je bil to 'lažni' razlog za ukinitev oddaje Globus, bi po predvajanju posebne oddaje pričakovali planiranje novih tovrstnih oddaj in z razporejanjem zunanjepolitičnih novinarjev na teren.
(...)
Da ob vsem tem prenašamo program BBC-ja, s športnimi poročili o kriketu, vremenu v Veliki Britaniji in grafiki, ki je poleg vsega še v angleščini, kaže na nepremišljenost te poteze in tudi kršenje profesionalnih standardov RTV. Med osnovnimi poslanstvi javne RTV je tudi skrb za kulturo govora in jezik. Vklop v neposredni prenos oddaje druge televizije s slovensko tolmačko – namesto izvirnega zunanjepolitičnega programa sodelavk in sodelavcev RTV Slovenija ali v dejanskem sodelovanju z drugimi javnimi medijskimi hišami – tudi ne more biti del razvoja javne radiotelevizije.
Vodstvo je z najavo, da oddaja nastaja v sodelovanju z BBC-jem, grobo zavajalo javnost in zlorabilo uredništvo Dnevnika, ki je sporočilo v. d. direktorja Valentina Areha tudi preneslo javnosti. V zunanjepolitični redakciji smo zavezani novinarskemu kodeksu, profesionalnim in produkcijskim merilom RTV, temelj našega poročanja je posredovanje dejstev in resnice. Očitno ima trenutno vodstvo drugačna merila, ki močno odstopajo od profesionalnih standardov in poslanstva javnega RTV. Mi svoje integritete za tako delovanje in uničevanje javnega RTV ne bomo zastavljali.
S temi in podobnimi potezami vodstvo RTV vse bolj odkrito kaže bodisi svoje namene uničenja Informativnega programa RTV in izčrpavanja kolektiva ali pa popolno nerazumevanje medija, njegovega poslanstva in osnovnih produkcijskih procesov. Kaotično komuniciranje vodstva z uredništvom, ignoriranje pozivov in vsebinskih predlogov uredništva ter oddaljena delegirana komunikacija po elektronski pošti z ultimati se ta trenutek odraža tudi v etru in je za nas nesprejemljiva.
V zunanjepolitični redakciji novinarji, skupaj z dopisniki v tujini in uredniki se od potez vodstva distanciramo in jih ocenjujemo za nesprejemljive, nedostojne in nestrokovne. Menimo, da morata v. d. direktorja TV Slovenija in v.d. odgovornega urednika nemudoma odstopiti preden nastane večja škoda tako za uredništvo kot za celotno javno RTV."