Novinar, dnevni urednik spleta pri Večeru, Blaž Petkovič je med štirimi letošnjimi prejemniki nagrad Čuvaj/Watchdog Društva novinarjev Slovenije v kategoriji izstopajočih dosežkov. Nagrajen je bil za niz prispevkov, s katerimi je razkril sporni najem kredita Slovenske demokratske stranke (SDS) pri prijedorski podjetnici, javno povsem neznani pravnici Dijani Đuđić, za katero se je pokazalo, da je povezana tudi s slovenskim "doktorjem davčnih utaj". Ter za prispevke o finančni injekciji madžarskega podjetnika medijskemu sistemu, s katerim je prav tako povezana sedanja največja opozicijska stranka SDS.
"Nagrada mi ogromno pomeni, ker jo podeljujejo kolegi, ki poznajo zakonitosti novinarstva"
Postavili so ga na pravo pot
"Novinarstvo je opravilo svojo temeljno nalogo nadzora in opozarjanja na nepravilnosti," je med drugim zapisala porota za podelitev nagrad v obrazložitvi. In še: "Njegovi razkritji sta zelo odmevali, sprožili politično in širše družbeno relevantna vprašanja. Razvijal ju je natančno, novinarsko dosledno, hladnokrvno, strogo profesionalno, brez nepotrebnega dramatiziranja in senzacionalizma."
In kaj pravi nagrajenec? "Nagrada mi ogromno pomeni. Zlasti zato, ker jo podeljujejo kolegice in kolegi, ki se na novinarstvo in njegove zakonitosti najbolje spoznajo. S tem sta nekako poplačana tudi trud in čas, ki ga posvečam najlepšemu poklicu oziroma poslanstvu na svetu. Ob tem se moram seveda zahvaliti tudi vsem kolegom, predvsem starejšim in izkušenejšim, nekakšnim mentorjem, s katerimi sem do sedaj delal, saj so me očitno postavili na pravo pot." Svoje prve izkušnje je pridobival pri Primorskih novicah, zatem je bil vrsto let notranjepolitični novinar pri Dnevniku, pred prihodom k Večeru pa je delal pri Infonetu media.
Nagrada je tudi dokaz, da je treba za dobro zgodbo obvladati vsa orodja, ki so novinarjem na voljo, še pravi. "Najprej je treba tematiko, s katero se ukvarjaš, več let spremljati, ker je potem lažje postaviti kontekst. Poznati moraš baze podatkov, ki so na voljo, brati moraš registre, se na zaupen način pogovarjati z viri … Še posebej pa je pomembno, da je imela nagrajena zgodba tudi konkretne posledice, saj se je na njeni podlagi odpravilo nezakonito financiranje politične stranke, torej je signal, da slovensko novinarstvo kljub zaostrenim razmeram na trgu še naprej opravlja svoje primarno poslanstvo - nadzornika najvplivnejših skupin v družbi," še komentira Petkovič.
"Nagrada mi ogromno pomeni, ker jo podeljujejo kolegi, ki poznajo zakonitosti novinarstva"
Z novinarstvom je treba živeti
Primer stranke SDS je le ena od bolj spornih praks, ki jih sicer uporabljajo politične stranke. Koliko je po njegovih ocenah tovrstnih finančnih mahinacij v političnih strankah, tudi z javnim denarjem? "Tega zagotovo ni malo. Stranke so denimo pred leti na primer javna sredstva za dodatno strokovno pomoč poslancem namenjala svojim izpostavljenim članom, ki niso zasedali pomembnejših položajev, njihovim družbam, inštitutom … Čeprav smo novinarji večkrat razkrili sporne prakse, se taka ureditev do danes ni odpravila. Še več, zdaj lahko stranke javna sredstva za strokovno pomoč poslancem, na podlagi katere bi morali sprejemati najkakovostnejša odločitve za državljane, neposredno prelivajo na svoje račune in nihče ne ve, za kaj jih trošijo," odgovarja.
Tudi porota za podelitev nagrad je v svojem poročilu zapisala, da "vrsta novinarjev svoje delo še opravlja odgovorno, profesionalno in verodostojno, kar je, kljub kritičnim razmeram v medijih, razlog za optimizem".
Koliko pa je v današnjem tempu, tudi ob kadrovski podhranjenosti uredništev, še časa za takšne zgodbe? "Imajo ga tisti, ki si ga vzamejo. Novinarstvo namreč ni poklic, ki bi trajal osem ur na dan, z novinarstvom je treba živeti. Zvečer si je treba vzeti čas za srečanje z virom, popoldne se je treba odpraviti v sodni register, pred spanjem je treba razmišljati o kontekstu zgodbe, ozadjih …" pove Petkovič iz izkušenj.