Preteklega 8. vrha pobude držav srednje in vzhodne Evrope ter Kitajske (16+1) v Dubrovniku se je udeležil tudi prokurist v podjetju Aerodrom Maribor in eden od dveh zastopnikov SHS Aviaton Marko Gros. Po svoje je to logično, saj projekt morebitnega razvoja mariborskega letališča v mednarodno za medcelinske povezave s Kitajsko teče pod patronatom kitajske vlade oziroma njenega projekta nove svilne poti - en pas, ena cesta.
Po srečanju, ki se ga je udeležil tudi predsednik vlade Marjan Šarec in deseterica gospodarstvenikov, pa se je ugibalo, ali je na najvišji ravni tekla beseda tudi o trenutni pat poziciji na mariborskem letališču. Še posebej po tem, ko je Saša Pelko, nekdanji podžupan in danes mestni svetnik na Fištravčevi listi, včeraj na facebooku objavil, da naj bi sedeli skupaj premier Šarec, lastnik letališča in kitajski premier Li Keqiang. Zagotovilo slovenske vlade pa da naj bi bilo, da bo vlada pospešila sprejem državnega prostorskega načrta (DPN), investitor pa bo umaknil izjavo o prekinitvi pogodbe.
Do 15. julija mora država najti novega upravljavca, sicer bo mariborsko letališče 16. julija zaprto, usoda 30 zaposlenih pa negotova