Ob dragi elektriki TEŠ počival

Rozmari Petek Rozmari Petek
11.02.2019 19:23

Ob rekordnih cenah elektrike na borzah sta v Šoštanju oba bloka termoelektrarne minuli mesec precej mirovala, ob tem pa okoljevarstveniki opozarjajo na nov strošek na položnicah za elektriko.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Blok 5 je v tem mesecu stal že šest dni, tudi te dni obratuje le blok 6.
Andrej Petelinšek

Zavajanja, ki so botrovala gradnji najdražjega energetskega objekta v samostojni državi, še vedno dnevno krojijo usodo Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ). Tako je po svoje sreča v nesreči, da tako blok 5 kot blok 6 včasih zaradi popravil ugasneta (januarja blok 6 ni obratoval sedem dni, blok 5 kar 12 dni), saj ima Premogovnik Velenje precejšnje težave z izkopi obljubljene dnevne proizvodnje. A to prinese nove težave. Najbolj očitni so stroški popravil, največji problem pa je izpad prihodkov. Januarja so bile namreč cene električne energije zaradi slabe proizvodnje hidroelektrarn najvišje, večkrat so presegle ceno 70 evrov za megavatno uro, celo 90, ob konicah so znašale tudi 120 evrov za megavatno uro. Gre torej, laično gledano, za izgubljen denar, ki bi TEŠ zagotovo prav prišel.
Kljub temu lastniki, Holding Slovenske elektrarne (HSE), trdijo, da so nazadnje blok 5 ustavili načrtno "zaradi tržnih razmer" (in ob tem opravili nekatera vzdrževalna dela ter popravili netesnost). Drugje, v Termoelektrarni Brestanica denimo, ki deluje na plin, pa so januarja zaradi visokega komercialnega povpraševanja z njihovo šestico precej povečali obseg proizvodnje.

Korak bližje tujemu premogu

Predvsem pa sedanje in še bolj bodoče pomanjkanje premoga, ki ga sicer nekateri še vedno zanikajo, v Šaleško dolino prinaša tisto, kar so jim v času gradnje bloka 6 pristojni zatrjevali za sveto, da se nikoli ne bo zgodilo - uvoz premoga. Decembra je TEŠ na Agencijo RS za okolje (Arso) vložil prijavo, da namerava narediti spremembo pri uporabi vrste goriva. To je sicer šele podlaga, na osnovi katere lahko zaprosi za spremembo okoljevarstvenega dovoljenja. Kot so nam pojasnili na ministrstvu za okolje, bo Arso v roku dveh mesecev ugotovil, ali bo treba zato izvesti presojo vplivov na okolje in posledično spremeniti okoljevarstveno dovoljenje ali ne. Ob tem poudarjajo, da Arso ni tisti, ki odloča, ali bo TEŠ smel uvažati premog in od kod. Arso bo zgolj razrešil prijavo in odločil, ali je za to potrebna sprememba okoljevarstvenega dovoljenja in ali je treba izvesti presojo vplivov na okolje.

Decembra in januarja, ko je bila električna energija zelo draga, je v Šoštanju niso dobro izkoristili.
Rozmari Petek

Nov dodatek mesečni položnici?

Organizacija Greenpeace Slovenija in društvo za sonaravni razvoj Fokus pa v teh dneh opozarjata na nov poskus prelaganja finančnega bremena gradnje 1,4 milijarde evrov vrednega bloka 6 na potrošnike. "V noveli energetskega zakona, ki je trenutno v javni obravnavi, je namreč predlagano plačevanje primarne regulacije - strošek, ki bi se prevalil na pleča gospodinjstev. Eden izmed najbolj verjetnih prejemnikov večine teh sredstev pa je HSE, lastnik Termoelektrarne Šoštanj. Gre za nov poskus v seriji večnih poskusov omogočanja dodatnih prilivov javnega denarja v TEŠ v zadnjih dveh letih," opozarjata organizaciji. "Po tihem so načrtovalci od vsega začetka planirali uvoz premoga v Šoštanj, vendar tega niso hoteli povedati na glas, da ne bi razhudili domačih rudarjev in prebivalcev Šaleške doline. Primarno regulacijo elektroenergetskega sistema v veliki meri zagotavlja TEŠ. Če oboje seštejemo - uvoz premoga in plačevanje primarne regulacije, bomo prebivalci Slovenije dodatno plačevali za to, da bodo v Šoštanju kurili uvoženi premog," meni strokovni sodelavec Fokusa Tomislav Tkalec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta