Oba poštna sindikata v pripravah na stavko

Srečko Klapš Srečko Klapš
29.01.2019 11:06

Tudi sindikat SDPZ ne bo podpisal dogovora s Pošto Slovenije in se prav tako pripravlja na stavko. Prst so usmerili tudi v državo, ki regulira cene poštnih storitev in pričakuje višje donose.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Maribor - Poslovna cona Tezno - Pošta Slovenije - PE Maribor - Poštni logistični center -
Andrej Petelinšek

"Ker gre za pomembno odločitev, smo vse naše člane pozvali, naj o njej glasujejo do včeraj do polnoči. Večina zaposlenih, članov Sindikata delavcev prometa in zvez se je odločilo, da dogovora v taki obliki ne podpiše," je sporočila Saška Klara Kumer, generalna sekretarka SDPZ. Pojasnjuje še, da so člani ocenili, da predlagani dogovor z vodstvom Pošte Slovenije, sicer prinaša določene pozitivne učinke, ki bi se vsem zaposlenim poznali v denarnici. Ne podaja pa odgovora na ključen problem, ki ga vsakodnevno čutijo zaposleni na pošti: na stalno delo preko polnega delovnega časa, na konstantno menjavo rajonov ali poslovalnic zaradi nadomeščanja odsotnih sodelavcev, na neugodne delovne pogoje. Tako nobeden od obeh sindikatov v Pošti Slovenije ne bo podpisal dogovora z delodajalcem. Saša Gržinič, predsednik Sindikata poštnih delavcev (SPD), je že konec preteklega tedna povedal, da so dogovoru s Pošto Slovenije soglasno nasprotovali. Bili pa so pripravljeni počakati še na odločitev SDPZ, s katerim se bodo skupaj pripravljali na stavko, do katere bi lahko prišlo že v drugi polovici februarja. To, kot je dejal Gržinič, od njih zahtevajo tudi člani, saj se jih je na anketo o stavki od 850 članov odzvalo že 600, od tega so bili proti stavki le štirje.
"V tem trenutku bodo naši organi pričeli s pripravljalnimi aktivnostmi, seveda pa bomo ostali odprti za pogovore in nadaljnja pogajanja. Če bo na koncu prišlo do stavke, se bomo glede poteka in zahtev usklajevali z drugim sindikatom. Seveda pa je stavka ustavna pravica vsakega posameznika, ne glede na članstvo v sindikatu. Stavkali bodo namreč ljudje, ne sindikat," je še sporočila Saška Klara Kumer.
Čeprav se zaveda, da mora Pošta izvajati javno službo tudi v delu, ko izvajanje teh nalog ne prinaša dobička, je s prstom pokazala na državo, ki ji predpisuje tudi cene teh storitev. Na drugi strani pa vsako leto povečuje pričakovanja glede dobička. V odklonitvi podpisa dogovora in pričetku stavkovnih aktivnosti Kumrova vidi tudi signal vladi, naj se kot predstavnica države, ki je ne le lastnik, temveč tudi regulator trga poštnih storitev, aktivno vključi v reševanje razmer na pošti.
Pošta Slovenije do tega trenutka, po petkovih pogajanjih, uradnih zahtev s strani obeh sindikatov še ni prejela. Ne glede na razvoj dogodkov bo, kot je v svojih izjavah že večkrat poudarila, nadaljevala socialni dialog in si prizadevala za zbližanje stališč, z namenom doseči ustrezni dogovor, pa so se na odločitev sindikatov odzvali v Pošti Slovenije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta