Občine v dogovor o povprečnini s stisnjenimi zobmi

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
07.11.2018 16:48

Dogovor o višini povprečnine je prvi korak k sodelovanju med vlado in občinami, je ob podpisu dogovora dejal predsednik vlade Marjan Šarec, še pred pol leta sam župan Kamnika.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Povprečnina občinam omogoča izvajanje razvojnih in investicijskih nalog.
Marko Vanovšek

Dogovor o višini povprečnine - to je znesek, ki ga dobi občina za občana za izvajanje obveznih nalog - je prvi korak k sodelovanju med vlado in občinami, je ob podpisu dogovora, ki povprečnino za leto 2019 določa pri 573,50 evra, dejal predsednik vlade Marjan Šarec. Priznal je, da so bila pričakovanja občin večja; povprečnina je za 20 evrov višja od letošnje in za 35 evrov nižja od tiste, ki bi občinam pripadala po zakonski formuli, a so, tako premier, predstavniki treh občinskih združenj razumeli trenutno finančno situacijo. Da so v dogovor privolili s stisnjenimi zobmi, je dodal predsednik Skupnosti občin Slovenije Branko Ledinek, ki je tako kot Robert Smrdelj iz Združenja občin Slovenije in Matej Arčon, Združenje mestnih občin, vendarle izrazil zadovoljstvo nad pristopom sedanje vlade do občin. Vlada naj bi, kot je bilo razumeti predstavnike občin, tudi z odnosom končno pokazala razumevanje za težave občin.

"Občine so nosilke razvoja"


Občine, kot je poudaril premier Šarec, še pred pol leta sam župan Kamnika, niso sindikati, temveč so veja oblasti, ki se jo je dolgo dojemalo kot nepotrebno, obrobno. "Nujno je, da začnemo drug drugega razumeti in sodelovati kot dve veji oblasti. Občine so podaljšana roka državnih oblasti. Občine so nosilke razvoja in najbolj razumejo probleme ljudi, je našteval Šarec in zavrnil kot zgrešen pogled na župane kot lokalne šerife. "Župani vplivajo na življenje občank in občanov. Več problemov ko bodo rešili na terenu, manj problemov bo imela vlada."

Župani so zadovoljni z odnosom vlade


Župani so ocenili, da mora vsako sodelovanje temeljiti na zaupanju in razumevanju, zato so z dosedanjim odnosom Šarčeve vlade zadovoljni. "Tudi sami pa moramo storiti korak in pregledati, kje je še v občinah mogoče znižati stroške, je dejal novogoriški župan Arčon. Ob tem je opozoril, da se je treba vrniti v obdobje pred letom 2014, ko je občinam uspevalo v veliki meri počrpati evropska sredstva, ki so edina razvojna sredstva za občine.
Na vprašanje, kdaj se bo vlada lotila iskanja dvotretjinske večine za ustanovitev pokrajin, ki sta jih obe strani izpostavili kot nujen korak k enakomernejšemu razvoju, je premier Šarec dejal, da je pred tem treba odgovoriti na marsikatero vprašanje. Sam meni, da bi morali imeti maksimalno osem pokrajin, pri čemer je prepričan, da jih ne bomo dobili, dokler ne bo pripravljenosti, da se določijo. In čeprav po predhodnem posvetovanju, bi jih, tako Šarec vlada morala določiti z dekretom. Da glede na prioritete sedanje vlade v tem mandatu ne bomo dobili pokrajin, pa je sklenil župan Arčon, zato kot toliko bolj nujno vidi ureditev financiranja občin.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta