Mariboru se, kaže anketa, ki jo je za Večer opravila agencija Ninamedia, obeta dramatična končnica letošnjih lokalnih volitev. Z zelo rahlo prednostjo proti volilni nedelji stopa Franc Kangler, ki je po naši anketi za 1,6 odstotka boljši od Saše Arsenoviča, sicer vodilnega po prvem krogu. Spomnimo, zanj je po uradnih podatkih državne volilne komisije glasovalo 38,16 odstotka volivcev, za Kanglerja 31,37. Kar že kaže, da so se po prvem krogu, ko je odpadla množica kandidatov, kamor so se razpršili glasovi, karte na novo premešale. Če torej upoštevamo tiste, ki se še niso odločili (ali ne želijo povedati ali pa še ne vedo, kako bodo glasovali) - teh je nekaj več kot 15 odstotkov - bi Kangler prejel 42,9 odstotka glasov, Arsenovič 41,5. Razmerje med njima, če upoštevamo samo opredeljene, pa je, kot je razvidno tudi iz infografike, 50,8 proti 49,2 v Kanglerjevo korist. Tudi v tem primeru je razlika med njima izjemno majhna.
(Še) brez učinka podpor
Ne glede na to, da pri teh odstotkih ne gre za volilno napoved, se nakazuje enakovreden vstop obeh v finale drugega kroga, kjer, glede na izid naše ankete, pretekli dogodki nimajo več bistvene vloge. Kot kaže anketa, tudi javno izrečene podpore županskih kandidatov ali list (iz prvega kroga) na razpoloženje volivcev (še) nimajo večjega vpliva. Kandidata se očitno ne bosta mogla povsem zanesti na številke o podpori volivcev, ki so v prvem krogu glasovali za druge kandidate. S svojimi volivci iz prvega kroga sicer ne bosta imela težav, saj z veliko večino, nad 90-odstotno, zagotavljajo, da bo tudi v drugo njihova odločitev enaka. Polovica tistih, ki so glasovali za aktualnega župana Andreja Fištravca, bi svoj glas v drugem krogu namenila Arsenoviču, nekaj manj kot 30 odstotkov pa Kanglerju. Petina Fištravčevih volivcev še ne ve, komu bo dala svoj glas.
Matematika in statistika
Največ težav z odločitvijo bodo očitno imeli volivci v prvem krogu solidno uvrščenih Lidije Divjak Mirnik in Melite Petelin. Polovica volivcev Mirnikove in kar 57 odstotkov volivcev Petelinove ne ve, kako bodo glasovali v drugem krogu. Tisti, ki vedo, pa so bolj naklonjeni Arsenoviču - pri volivcih Mirnikove jih je 38 odstotkov (za Kanglerja 13), pri volivcih Petelinove pa je razmerje 29:14 prav tako v korist Arsenoviča. Izrazitejša naklonjenost Arsenoviču je razvidna še pri volivcih Desusa in SD.
Statistika sicer še kaže, da so Kanglerju nekoliko bolj naklonjene volivke, da ima največ podpore pri volivcih nad 60 let in da ima podporo pri tistih, ki imajo srednješolsko, poklicno ali osnovnošolsko izobrazbo. Arsenoviču so malenkost bolj naklonjeni moški, tudi on ima največ volivcev med starejšimi od 60 let (nekaj prednosti ima tudi pri populaciji, stari od 31 do 45 let), zanj pa glasujejo večinoma volivci s srednješolsko, visoko ali višjo izobrazbo. Naša anketa tudi kaže, da ima Arsenovič prednost v mestu, Kangler pa v obmestnih naseljih in okoliških krajih.
Podatki o raziskavi
Anketo je Ninamedia opravila med 22. in 26. novembrom na vzorcu 543 udeležencev volitev. Pri obdelavi podatkov so bili izločeni tisti, ki se volitev zagotovo ne nameravajo udeležiti. Zbiranje podatkov je potekalo v kombinaciji telefonskega (CATI) in spletnega (CAWI) anketiranja, pri čemer spletni del predstavlja dopolnitev osnovnemu telefonskemu vzorcu. Pred analizo so bili podatki uteženi po starosti in izobrazbi tako, da so socio-demografsko strukturo vzorca približali strukturi ciljne populacije, s čimer so zagotovili večjo reprezentativnost vzorca. Anketiranje so izvajali v telefonskem studiu Ninamedie, obdelava podatkov pa je bila izvedena na programski opremi SPSS, verzija 15.0.